OurPact ebeveyn uygulaması App Store’a geri döndü

Geçtiğimiz yıl iOS 12 ile birlikte Screen Time ismindeki ebeveyn denetim uygulamasını kullanıma sunan Apple alıştığımız üzere App Store mağazasındaki tanınan denetim uygulamalarını kaldırmaya başlamıştı. Artık ise bu siyasetten vazgeçmiş görünüyor.

Geri adım

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Nisan ayına kadar mağazada bulunan 17 tanınan ebeveyn denetim uygulamasından 11 tanesi ya kaldırılmış ya da kullanımı sınırlanmıştı. Apple buna münasebet olarak da uygulamaların temelinde bulunan Mobile Device Management özelliğinin üçüncü taraf partilere müsaadesiz olarak data göndermesini göstermişti.

Haliyle sonrasında büyük bir tartışma da alevlenmiş oldu. OurPact geliştiricileri MDM özelliğinin hiçbir biçimde uzak sunuculara bağlanmadığını belirtirken iki geliştirici de Apple’ı Avrupa Komisyonu’na şikâyet etmişti.

Bu hafta OurPact uygulamasının mağazaya geri dönmesi umutları yeşertti. Geliştirici grup Apple’ın bu hareketini ortak çalışma için attığı adım olarak görüyor. Bununla birlikte şimdilik öteki yasaklı ebeveyn uygulamalarının akibeti muhakkak değil lakin ilerlemelerin kaydedileceği varsayım ediliyor.

 

Başa dön tuşu