NASA ve Boeing, yeni bir uçak tasarımı üzerinde çalışıyor

NASA, kısa bir müddet evvel yakıt emisyonlarını azaltmak ve uçuşların iklim üzerindeki tesirini minimize etmek için Boeing ile masaya oturdu. Havacılık alanındaki iki dev, ticari kullanım için yeni bir tıp yakıt tasarruflu tek koridorlu uçak üzerinde çalışacaklarını duyurdu.

NASA yöneticisi Bill Nelson bir basın toplantısında, “Çoğunuz NASA’yı bir uzay ajansı ve bir havacılık ajansı olarak düşünüyorsunuz. Tıpkı vakitte bir iklim ajansı” tabirlerini kullandı. NASA, global hava şartlarını ve su sistemlerini izlemek için uydular üzere çeşitli araçları kullanarak hem Dünya’yı uzaydan izliyor hem de karbon emisyonlarını azaltmak için teknolojiler geliştiriyor. NASA tıpkı vakitte elektrikli X-57 Maxwell ve Muhteşem Guppy nakliye uçağı üzerinde de çalışıyor.

Yeni tasarım değerli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacak

Nelson açıklamalarında “Herhangi bir uçakta uçtuğunuzda etrafınız NASA teknolojisi ile çevrilirimdir” diyor. Örneğin uçağın kanatlarında bulunan küçük kanatçıklar 1970’lerde NASA tarafından icat edilmişti. Şimdilerde ise her yolcu uçağında bunlar bulunuyor.

Yeni proje de yeniden kanat yapısına odaklanıyor. Kiriş Destekli Transonik Kanat (TTBW) adı verilen yeni yapının verimliliği artırabileceği söyleniyor. Bu tasarım sayesinde daha yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufunun sağlanması hedefleniyor. NASA bir prototip uçağı inşa etmek için ise Boeing ile çalışacak.

İlk uçuş için 2028 hedefleniyor

Konsept, hem daha verimli motorlara hem de uçak gövdesi üzerinde yüksekte duran ve gövdenin altından gelen bir kirişle desteklenen daha uzun fakat daha dar kanatlara sahip. NASA’nın Havacılık Araştırma Misyonlarında bulunan Bob Pearce, “Bu çeşit bir konfigürasyonun aerodinamiği aslında uzun vakittir biliniyor. Bir kanadın en-boy oranını artırırsanız, doğal olarak o uçağın indüklenen sürtünmesini – kaldırmadan kaynaklanan sürüklemeyi – düşürürsünüz. Bunu yaparsak daha âlâ aerodinamik elde edeceğimizi, daha az sürtünme elde edeceğimizi ve daha az yakıt yakacağımızı biliyoruz.” dedi.

Boeing, bu konseptin birinci versiyonunu 2019’da tanıttı, lakin başka teknolojileri entegre etmek ve demodan pratik olarak kullanılabilir bir eser oluşturmak için birkaç yıl daha gerekiyor. Öte yandan hem NASA hem de Boeing bu projeyi benzeri deneysel projeler olarak görmüyor. Ticari uçaklarda bu modelin kullanılmasını sağlayacak adımlar atmak istiyorlar. Bu bağlamda NASA, birinci prototipi 2028’de uçurmayı ve 2030’larda ticari kullanıma sokmayı hedefliyor.

Başa dön tuşu