NASA, SpaceX ile 69 milyon dolarlık muahede yaptı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX ile 11 Nisan’da, 2021 yılında Falcon 9 roketi ile Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak İkili Asteroit Yönlendirme Testi’ni (DART) başlatmak için 69 milyon dolarlık bir mukavele yaptı.

NASA, SpaceX ile 69 milyon dolarlık mutabakat yaptı!

NASA, Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile birlikte Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) misyonunu Haziran 2021’de başlatacağını duyurdu. Bu vazife ile birinci kez bir uzay aracı kasıtlı olarak bir asteriote çarpacak. Testin emeli; Dünyamıza çarpma ihtimali bulunan asteroitlere şuurlu olarak çarparak, gök cisimlerini yörüngeden çıkarmak.

Çift asteroit yönlendirme testi (DART) nedir?

DART, NASA‘nın gezegen savunma programının bir kesimi olarak Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda geliştirilmekte olan bir vazifedir. Uzay aracı, asteroid Didymos’a seyahat etmek için bir elektrikli itki sistemi kullanacak. DART‘ın, asteroit Didymos‘un uydusu olan ve Didymoon ismi verilen altı kilometre süratle dönen küçük bir uyduyla çarpışması planlanıyor. Didymos’un Dünyadan 11 milyon kilometre uzaklıkta bulunduğu sırada ve Ekim 2022’de gerçekleşmesi planlanan buluşmada uzay aracı, asteroidin uydusuna saniyede 6 km süratle çarpacak.

DART üzerinde çalışan gökbilimciler, çarpışma tesirinin gücünün uyduya ne kadar güzel aktarıldığını ve Didymos etrafındaki değişimi ölçecekler. Test sonucunda da NASA’ya ait “kinetik darbe ölçer tekniği” adlı usulün ne derece başarılı olduğuna karar verilecek. İşlerin planlandığı üzere gitmesi halinde gök cisminin dönüş hareketinde değişiklik olması bekleniyor. 

Elon Musk‘ın bu kontrat ile alacağı 69 milyon dolarlık fırlatma fiyatının, Falcon 9’un başlattığı NASA kontratlarından değerli ölçüde düşük olduğunu söyleyebiliri. NASA, SpaceX‘le Ekim 2017’de yapılan kontratta, 2020 Kasım’ında Sentinel-6A uydusunu Falcon 9 roketi ile fırlatması için toplam 97 milyon dolar, 2021 Nisan’ında tekrar bir Falcon 9 roketi ile Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusunu fırlatması için 112 milyon dolar pahasında bir kontrat yaptığını hatırlatalım.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX‘in Lideri Gwynne Shotwell bir şirket açıklamasında, “SpaceX, bu değerli gezegenler ortası vazifesi desteklemek için NASA ile olan başarılı ortaklığımızı sürdürmekten gurur duyuyor.” açıklamasında bulunmuştu. Bakalım SpaceX yeni vazifesinde başarılı olacak mı? Bekleyip daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu