119 yıllık Güneş tutulması görüntüleri yayınlandı

28 Mayıs 1900 tarihinde gerçekleşen tam güneş tutulmasının manzaraları yayınlandı. Aşağıda görmüş olduğunuz görüntü, tarihin filme kaydedilen birinci tam güneş tutulmasını içeriyor. İngiliz astronomlar tarafından ortaya çıkarılan imgeler tam 119 yıllık.

Yukarıdaki imgeler, devrin ünlü sihirbaz ve sinema imalcisi John Nevil Maskelyne tarafından çekilmiş. Birebir vakitte amatör bir astronom olan Maskelyne’in bu görüntüyü yakalayabilmek için İngiltere’den ABD’nin Kuzey Karolina eyaletine seyahat ettiği belirtiliyor. Kraliyet Astronomi Topluluğu (The Royal Astronomical Society) tarafından yapılan açıklamalara nazaran Nevil Maskelyne’in kamerası özel olarak tasarlanmış teleskopik bir lensle donatılmış.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Royal Astronomical Society lideri Mike Cruise,”Astronomlar tarih boyunca yeni teknolojileri benimseyen birinci bireyler olmuştur. Yüzyıl evvelki meslektaşlarımız için de durum farklı değildi. Bu güneş tutulması imgeleri astronomi tarihimizin en mükemmel görüntülerinden birisi.” tabirlerini kullandı.

Nevil Maskelyne, üstteki görüntüyü çekmeden evvel 1898 yılında da yeniden benzeri bir denemede bulunmuş. Royal Astronomical Society, Maskelyne’in güneş tutulması manzaraları yakalamak için o devir Hindistan’a kadar gittiğini ve başarılı bir biçimde birinci görüntüsünü sinemaya kaydettiğini söylüyor. Lakin Maskelyne geri dönüş yolunda sineması hırsızlara kaptırmış. 

Başa dön tuşu