NASA, ‘geceyle gündüzün buluştuğu’ büyüleyici anı görüntüledi

Sosyal medya hesaplarını epey faal bir formda kullanan NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yayınlanan mükemmel görüntüler ve fotoğraflarla bizleri etkilemeye devam ediyor. ISS’de misyon yapan NASA’lı astronot Christina Koch, artık de geceyle gündüzün buluştuğu büyüleyici anın manzarasını yakaladı.

Fotoğrafla ilgili birtakım açıklamalar yapan Christina Koch,”Her yıl birkaç kere, Uzay İstasyonu’nun yörüngesi gece/gündüz gölge çizgisinin üzerine denk geliyor. Bu sırada bizler ISS’de daima olarak güneş ışığı altında oluyoruz, Dünya’nın gölgesi altına hiç girmiyoruz. Dünya ise daima gün doğumu yahut gün batımında görünüyor. Bulutları izlemek için çok hoş bir vakit. #nofilter” kelamlarını kullandı. Koch’un da belirttiği üzere fotoğrafta rastgele bir filtre uygulanmamış.

Uzayda bir yıl geçirecek

14 Mart’ta Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gönderilen Christina Koch, şu anda NASA tarafından değerli bir deney için kullanılıyor. 40 yaşındaki genç astronot, uzayda tam 328 gün geçirecek. Olağanda astronotların ISS’deki vazifeleri altı ayda sona eriyor. Fakat Christina Koch tam 11 ay mikrogravite ortamda yaşayacak.

Koch, 328 günlük misyonuyla birlikte NASA’nın en uzun vadeli uzay vazifesine çıkan ikinci astronotu olacak. Uzay ajansının bir başka ünlü astronotu Scott Kelly şu anda bu alanın başkanı pozisyonunda bulunuyor. İkizler deneyi ile tanıdığımız Kelly, bu deney boyunca tam 340 gün Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda kalmıştı.

Christina Koch’un önümüzdeki şubat ayında Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor. Koch Yeryüzü’ne indiğinde bedeni NASA tarafından sıkı bir biçimde incelenecek. NASA bu üslup uzun periyodik vazifelerle birlikte mikrogravitenin insan bedeni üzerindeki tesirlerini en yeterli biçimde anlamak istiyor. Uzay ajansının önümüzdeki 20 yıl için hem Ay’a hem de Mars’a beşerli vazifeler düzenleme planları var. Hasebiyle Christine Koch ve Scott Kelly’nin uzun müddetli uzay vazifeleri bu planlar için büyük kıymet arz ediyor.  

Başa dön tuşu