NASA astronotu, gün doğumunun hızlandırılmış videosunu yayınladı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) vazife yapan astronotlar, istasyonun ve uzayın getirdiği birtakım kısıtlamalara göğüs germek zorunda kalıyorlar. Yerçekimi olmadan hayatları sürdürme ve nispeten küçük ömür alanları bu zorlukların başında geliyor.

ISS’de yaşayan astronotların ahenk sağlaması gereken durumlardan biri de alışık olduğumuz gündüz ve gece kavramından mahrum olmaları. Dünya yörüngesindeki bir cinsini yaklaşık 90 dakikada tamamlayan Uzay İstasyonu, astronotların 24 saat içinde yaklaşık 16 gün batımına tanıklık etmelerine neden oluyor. Günlük ritimlerinin bozulması ismine da ISS’deki astronotlar, NASA’nın yayınladığı günlük programa sorgusuz sualsiz uymak zorunda kalıyor.

 

İstasyona bu yılın başında katılan astronot Nick Hague ise maruz kaldıkları bu gerçekliği bir fırsata dönüştürmek istemiş. İstasyon çalışanı gözünden çekilen görüntüde Hague, ISS’nin 30 dakikalık yörünge seyahatini 60 saniyelik hızlandırılmış bir görüntü haline getirmiş.

Güneşin gezegenimizi aydınlatışına şahit olabileceğiniz, bulutların eksik olmadığı ve Pasifik ile Atlantik bölgelerinin izlenebildiği bu göz alıcı görüntüyü aşağıda deneyimleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu