MIT duyurdu: Bayraktar TB2, 2023’ün en önemli teknolojilerinden birisi

Dünyanın en değerli teknik üniversitelerinden MIT’in sahibi olduğu MIT Technology Review tarafından hazırlanmış olan “2023’ün çığır açan 10 teknolojisi” raporunda, Baykar’a ilişkin Bayraktar TB2’ler yılın en değerli teknolojileri ortasında gösterildi.

1899’dan beri yayın yapan MIT Technology Review mecmuasının internet sitesinde yayınlanan “Çığır açan teknolojiler” raporunun bu yılki sayısında ilişkin Bayraktar TB2’lere ayrılan pencere dikkat çekti.

“Bayraktar TB2 savaşın tabiatını değiştirdi”

2023’ün çığır açan 10 teknolojileri ortasında dördüncü sırada gösterilen Bayraktar TB2 hakkında bu araçlar sayesinde dronların savaştaki rollerinin kökten değiştiği tabir edildi. Raporda “Predator ve Reaper üzere üst seviye hassas vuruş yapan Amerikan uçakları, drone savaşına hakim oldu. Ancak Ukrayna‘daki savaş, Çin, İran yahut Türkiye’de yapılan düşük bütçeli modellerle tanımlandı.” sözleri ise dikkat cazibeli.

Raporda Bayraktar TB2’lerin 5 milyon dolarlık fiyatları sayesinde hem mevcut ABD menşeili dronlardan yahut öbür üst seviye dronlardan daha uygun fiyatlı olduklarının altı çiziliyor. TB2’nin 27 saatlik havada kalma kabiliyeti ve yer istasyonları ile yapmış olduğu manzara paylaşımının operasyonel zenginlik yarattığı tabir ediliyor.

Bayraktar TB2’nin en büyük özelliği kolay kullanılabilirlik

Ancak TB2’nin en öne çıkan özelliği ‘basit kullanılabilirlik’ olarak belirtiliyor. Reaper üzere dronlar daha yetenek olarak TB2’den kimi noktalarda üstün olsalar da ABD’nin çok sıkı bir ihracat kontrolüne sahipler. Münasebetiyle bu insansız hava aracını alan ülkelerin kullanımında ABD’nin kelam hakkı bulunuyor. Lakin TB2’lerde en azından bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla bu tip önemli kısıtlamalar bulunmuyor. Zati bu nedenle birçok ülke TB2’yi yakından takip ediyor.

CRISPR, yapay zeka, RISC-V ve dahası

MIT Technology Review’in raporunda öbür öne çıkan teknolojiler ortasında bir numarada yüksek kolesterol hastalığı için kullanılan gen düzenleme aracı CRISPR bulunuyor. CRISPR’ın süratle laboratuvar testlerinden klinik deneylere geçtiğinin altı çiziliyor.

İkinci sırada ise görüntü üreten yapay zeka modellerine yer veriliyor. Yapay zeka alanında OpenAI’ın ChatGPT modeli bir müddettir manşetlerde dolanırken yalnızca birkaç metin sözcüğünden eşsiz görseller üreten DALL-E, MidJourney ve Stable Diffusion üzere modeller dikkat alımlı bir pozisyonda.

Listenin üçüncü sırasında ise çip sanayisi için büyük umutlar barındıran RISC-V bulunuyor. İsteyen herkesin kullanımına büsbütün açık olan RISC-V mimarisinin, lisanları elinde tutan birkaç firmadan sanayiyi kurtarabileceğine inanılıyor. MIT Technology Review’in oluşturduğu listenin tamamı ise şöyle:

2023’ün en değerli teknolojileri

  1. CRISPR
  2. Üretken yapay zeka
  3. RISC-V
  4. Bayraktar TB2
  5. Teletıp (Evde tedavi)
  6. Tasarlanmış organlar
  7. Elektrikli otomobiller
  8. James Webb Uzay Teleskobu
  9. DNA analizi
  10. Geri dönüştürülmüş piller
Başa dön tuşu