Mini Cooper’ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri

Geçtiğimiz günlerde 150 tonluk kargo uçağı çekerek gövde gösterisi yapan elektrikli Mini Cooper SE üzerindeki örtü büsbütün kalktı. Markanın birinci tam elektrikli aracı olan Küçük Cooper SE, genel çizgileri itibariyle standart Küçük modellerine benzese de ayrıntılara inildiğinde sıfır emisyonlu olduğunu aşikâr eden dokunuşlara sahip.

Standart Küçük Cooper modeli baz alınarak geliştirilen elektrikli Küçük Cooper SE’nin ön aksında 184 beygir güç ve 270 Nm tork üreten bir motor bulunuyor. 12 modülden oluşan ve toplam kapasitesi 32.6 kWh olan lityum iyon bataryadan beslenen aracın menzili WLTP ölçümlerine nazaran 235 ila 270 km ortasında değişiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniyede tamamlayan Küçük Cooper SE azamî 150 km/s sürate çıkabiliyor.

Hızlı şarj ile 35 dakikada %80 dolum

Mini Cooper SE’nin bataryası standart şarj ile 2 buçuk saatte %80 doluma ulaşıyor. Bataryanın tam doluma ulaşması için de 3 buçuk saat gerekiyor. DC süratli şarj istasyonu kullanıldığında ise bataryanın %80 doluma ulaşması 35 dakika sürüyor. Küçük Cooper SE’de Sport, MID, Green ve Green+ olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunuyor. Bu modların konfor odaklı, kimileri da verimlilik odaklı bir sürüş tecrübesi sağlıyor. Birebir vakitte başka elektrikli araçlarda gördüğümüz tek pedalla sürüş özelliği de kelam konusu.

Mini Cooper SE’nin dış dizaynında birinci göze çarpan ayrıntılar ön ızgara kısmı ve epey enteresan dizayna sahip 17 inçlik jantlar oluyor. Ayrıyeten yan ayna kapakları ve jantlar da dahil olmak üzere kimi kesimlerde aracın çevreci oluşuna vurgu yapan yeşil dokunuşlara yer veriliyor. İç yerde ise 5.5 inç boyutunda dijital gösterge paneli, navigasyon özelliğine sahip 6.5 inç bilgi-eğlence ekranı, iki bölgeli otomatik klima ve elektronik park freni üzere özellikler dikkat çekiyor. 8.8 inç dokunmatik ekran ve kablosuz şarj ünitesi de opsiyonlar ortasında.

Standart modelden 18 mm daha yüksek 

S, M, L ve XL donanım düzeyleriyle satışa sunulacak Küçük Cooper SE’nin ön tarafında tek kontaklı, art tarafında ise çok irtibatlı süspansiyon sistemi kullanılıyor. Taban boyunca uzanan bataryalar nedeniyle standart modelden 18mm daha yüksekte konumlanan aracın yük merkezi de 30 mm daha alçak. Bu sayede âlâ bir yol tutuş performansına sahip olduğu söyleniyor. Bataryaların etkilemediği nokta ise aracın bagaj hacmi. Bu alanın standart modeldeki gibi 211 litre olduğunu belirtmekte yarar var.

Foto Galeri | 29 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu