Maymunlar, Kafayı Bulmak İçin Kendi Etraflarında Dönüyor

Yeni bir araştırma, büyük maymunların neden kendi etrafında döndüğünü ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre bu hayvanlar, kasıtlı olarak kafaları güzel olsun diye etraflarında dönüyor.

Sosyal medyada viral olan videolarda goril, şempanze gibi büyük maymun türlerinin durduk yere kendi etrafında dönmeye başladığını sık sık görmüşüzdür. Peki, bu hayvanların neden böyle bir davranış sergilediğini hiç düşündünüz mü? Primates dergisi üzerinden dün yayımlanan bir araştırma bu soruya cevap veriyor.

Bilim insanları, bu davranışın arkasındaki nedeni bulmak için maymunların kendi etrafında döndüğü videoları analiz etti. İncelemeler sonucunda da bu türlerin bilerek böyle bir davranış sergilediği ortaya çıktı. Ayrıca, kendi kendine dönmelerinin arkasındaki sebebin insanlara benzemesi de dikkat çekti.

Maymunlar, kafaları güzel olsun diye kendi etraflarında dönüyor

YouTube’da oldukça popüler olan 40 videoyu inceleyen araştırmacılar, büyük maymun türlerinin kafaları güzel olsun diye böyle bir davranış sergilediğini keşfetti. Videolarda, maymunların saniyede birden fazla, toplamda ise 709 kez döndüğü görüldü. Bu davranışın da yüksek ihtimalle baş dönmesi, sersemlik, sevinç duyguları gibi etkilere neden olması nedeniyle sergilendiği ifade edildi.

Büyük maymunlar ile insanlar arasında benzer iç kulak anatomisi ve benzer vücut boyutları nedeniyle dönmenin, tıpkı insanlarda olduğu gibi maymunlarda da zihin durumunda değişikliklere neden olabileceği belirtildi. Bu da kasten bu davranışı sergilemenin ilginçliğini tekrar gözler önüne seriyor.

Ekip ayrıca, goril, şempanze ve orangutan gibi büyük maymunların yanı sıra gibon gibi türlerde de benzer dönme hareketlerine rastladıklarını belirtti.

Araştırma, insanların neden yüz yıllardır kafayı bulmaya çalıştığı konusuna ışık tutabilir

Hepimizin bildiği üzere insanlar da binlerce yıl boyunca kafayı bulmak için farklı yollara başvurdu. Bazı araştırmalar, 2700 yıl önce kenevirin kullanıldığını bile göstermişti. Uyuşturucu, alkol gibi şeylerin kullanımının hâlen bu kadar fazla olması da zaten bunun en güzel örneği. Yeni araştırma da büyük maymunların insanların en yakın akrabaları olarak nitelendirilmesi nedeniyle evrimsel açıdan kafayı bulmanın geçmişine ışık tutma ihtimali nedeniyle oldukça önemli.

Maymunların alkol dolu meyveleri tüketerek sarhoş olduğuna dair birçok görüntü ve bilgi vardı. Ancak bunu, yüksek kalorili olduğu için mi yaptıkları yoksa sarhoş olmak için mi yaptıkları kesin olarak bilinmiyordu. Yeni çalışma ise kasıtlı olarak kafalarını güzel yapmak isteyebileceklerini göstermiş oldu.

Bunlara ek olarak yazarlardan Adriano Lameria, çalışmanın önemi ile ilgili şunları söyledi: “Bu çalışma aracılığıyla anlamak istediğimi şey, dönmenin insan atalarının farklı zihin durumlarına girmek için kullandığı ilkel bir davranış olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemektir.”

İnsanlarda zihin durumunu değiştirme isteğinin kökenleri hâlen tam olarak çözülememiş bir konu değil. Bu davranışın modern insanın evrimini şekillendirmiş olabileceği söylenirken zihin gelişimi, ruh hâli ve psikolojik durum gibi konularda da etkili olmuş olabileceği tahmin ediliyordu. Yeni çalışma da bu durumun kökenleri ve insan üzerindeki yıllar boyunca etkileri konusunda daha fazla araştırmanın gerektiğini ortaya koydu.

İnsana En Yakın Canlılar Olan Maymunlar Konuşamıyorken Dudakları Bile Olmayan Papağanlar Nasıl Konuşabiliyor?

Başa dön tuşu