Twitter, kullanıcı konum bilgilerini yanlışlıkla paylaştığını açıkladı

Verdikleri hizmetleri geliştirmek ve daha düzgün bir kullanıcı tecrübesi sunmak için birçok uygulama pozisyon bilgilerimize erişmek istiyor. Örneğin bulunduğumuz bölgedeki, hava durumu, ulaşım ve en yakın eczane üzere bilgilere pratik bir şekilde erişmek hayli hoş. Lakin bu durumun, haberimizde olduğu üzere bir de dezavantajları mevcut.

Twitter dataların silindiğini açıkladı

Sosyal medya devlerinden Twitter, yaptığı açıklama ile yakın bir vakitte sunucularında depolanan iOS cihazların pozisyon bilgilerini sağlam bir iş ortağıyla kazara paylaştığını açıkladı. Şirket kusur konusunda detaylı bir açıklama yapmadı lakin iş ortağının bu bilgileri sildiği konusunda güvence verdi. Şirket hususla ilgili olarak ise şu açıklamaları yaptı:
“Bu sorunu çözdük ve bir daha yaşanmayacağından emin olmak için çok çalışıyoruz. Ayrıyeten, kusurun düzeltildiğini bildirmek için hesapları etkilenen şahıslarla de bağlantı kurduk. Sadece bizimle istediğiniz dataları paylaştığınızdan emin olmak için sizi saklılık ayarlarınızı denetim etmeye davet ediyoruz.”

Bu duyurunun kullanıcılar açısından ne kadar rahatlatıcı olduğu tartışılır. Lakin akıldaki soru işaretleri, bir kusur sonucu paylaşılan bu bilgilerin yalnızca pozisyon bilgileriyle hudutlu olup olmadığı. Bu noktada da Twitter gizlilik ayarlarınızı bir elden geçirmeniz tavsiye ediliyor.

Başa dön tuşu