Mariana Çukuru’nun tabanında yatan vahim gerçek!

Dünya’nın en derin noktası kabul edilen Mariana Çukuru’na dalan Amerikalı deniz altı kaşifi, deniz tabanında plastik atık buldu. BBC’nin haberine nazaran, Victor Vescovo, Pasifik Okyanusu’nda yer alan Mariana Çukuru’nda yaklaşık 11 kilometre derinliğe dalarak rekora imza attı.

Mariana Çukuru’nun tabanında yatan müthiş gerçek!

Dipteki yüksek basınca dayanacak formda üretilen dalış aracıyla 10 bin 927 metre derine inen ve çukurun tabanında 4 saat kalan Vescovo, incelemeleri sırasında deniz canlıları ile renkli kayalık yapıların yanı sıra plastik poşet ve şeker ambalajları buldu.

Keşif esnasında Vescovo’nun rekor kıran dalışının akabinde öteki kadro üyeleri de arka arda dört dalış yaptı. Denizin derinlerini keşfetmek için robotik aygıt da kullanıldı.

Denizin üç farklı noktasında “amfipot” ismi verilen 4 yeni karides gibisi kabuklu hayvan çeşidi keşfettiğini düşünen grup, 7 bin metre aşağıda “kaşık solucanı” diye isimlendirilen canlı ve 8 bin metrede pembe deniz salyangozu gördüğünü söylüyor.

Diğer yandan, toplam beş dalış sırasında muhtemelen deniz tabanındaki mikroplar tarafından oluşturulmuş parlak renkli kayalık oluşumlarını keşfeden takım, deniz tabanından kaya örnekleri topladı. Bilim insanları, mikroplastik içerip içermediklerini görmek için keşif takımının topladığı canlıları incelemeyi planlıyor.

Son vakitlerde yapılan bir araştırma, bu durumun, denizin derinlerinde yaşayan hayvanlar için bile yaygın bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Mariana Çukuru, Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alıyor. Çukurun derinliği, 10 bin 911 kilometre ile 11 bin 30 kilometre ortasında ölçülüyor.

2 bin 550 kilometre uzunluğundaki denizaltı kanyonunun genişliğinin ise 69 kilometre olduğu sanılıyor. ABD Donanması’ndan Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard, 23 Ocak 1960’da Mariana Çukuru’na inen birinci beşerler olarak tarihe geçmişti.

Ünlü Amerikalı direktör James Cameron da 26 Mart 2012’de “Deepsea Challenger” isimli tek kişilik denizaltı ile Mariana Çukuru’nun 10 bin 908 metre derinine inerek 50 yıl ortadan sonra çukura giden birinci insan olmuştu. 

Mariana Çukuru’ndaki çalışmalar, 2010 yılında başlamıştı. Araştırmacılar, hayat biçimlerini araştırmak için çukura robot denizaltı göndermişti. Bilim insanları, 2013’ün birinci aylarında deniz düzeyinin 11 kilometre altında bulunan ve Dünya’nın en derin yeri kabul edilen Mariana Çukuru’nda mikrobik yaşama rastladıklarını açıklamıştı.

Daha evvel deniz yüzeyindeki basıncın yaklaşık bin katı basınca sahip Mariana Çukuru’ndaki dondurucu ve zifiri karanlık ortamın rastgele bir ömür biçimi için uygun olmadığı var sayılıyordu.

Başa dön tuşu