Ayna, Kağıdın Arkasında Saklanan Nesneyi Nasıl ‘Görüyor’?

Sosyal medyada viral olan bir videonun arkasındaki basit optik fiziği açıklıyoruz. Aynalar, bir nesnenin ardında bulunan ve ‘görmemesi gereken’ başka nesneleri nasıl yansıtabiliyor?

Basit bilgilerle açıklanabilir bazı durumlar zaman zaman sosyal medyada viral paylaşımlarla tartışmalara yol açabiliyor. Son olarak bu tartışmalardan biri, bir nesnenin ardındaki başka bir nesnenin ayna tarafından nasıl yansıtıldığı oldu.

Biz de sosyal medyada kısa sürede viral olan bu soruyu anlaşılabilir bir şekilde açıkladık. Sorunun cevabı, basit fizik kurallarında yatıyor.

TikTok’ta viral olan ayna sorusu:

tiktok ayna

Konuyu açıklamamıza yardımcı olacak temel faktör: Dağınık yansıma

doğrusal yansıma

  • *Düz bir yüzeyden dağınık yansıma. Düzensiz bir yüzeyde doğrusal yansıma olmayabilir.

Görme yetimiz, ‘dağınık yansıma’ adı verilen temel bir durum sayesinde mümkün oluyor. Bir ışık kaynağından gelen ışınlar, herhangi bir nesneye çarparak her yöne doğru yeniden yansıyor. Bu yansıyan ışınlar da sürekli başka yerlere çarparak, başka objelerin aydınlanmasını sağlıyor.

Gözlerimiz de aslında bulunduğu pozisyona doğru yansıyan her bir ışını topluyor. Bu sayede de görmüş oluyoruz.

Yukarıdaki videoda yer alan ‘sihir’ de dağınık yansıma ile mümkün oluyor:

ayna

Bir aynada kendimizi görmemiz de aynı mantık ile mümkün oluyor. Fakat aynanın yüzeyine gelen her ışık dağınık olarak değil, doğrusal olarak yansıyor. Bu sayede ayna, kendisine gelen her ışını, geliş açısına eşit bir açıyla zıttı yönde geri yansıtıyor.

Yine bu sayede aynaya bir lazer tuttuğunuzda lazerin, tutuş açınızla aynı açıda diğer yöne doğru yansıdığını görebilirsiniz.

TikTok’ta gördüğümüz durum da dağınık yansıma>ayna>doğrusal yansıma>göz sıralaması ile gerçekleşiyor. Bir objenin her açıdan yansıttığı ışık aynaya yansıyor, ayna bu ışıkları geliş açısıyla geri yansıtıyor. Kafamızın konumunu değiştirerek, herhangi bir konuma doğru aynadan yansıyan ışıkları görebiliyoruz.

TikTok’taki tartışmayı bu bilgilerle açıklayacak olursak:

yansıma

Yukarıdaki görsel, engelin arkasındaki nesneyi yeterince yandan baktığımızda nasıl görebildiğimizi net bir şekilde gösteriyor. Eğer nesneye yaklaşırsak, ışığın aynadaki yansıma açısı daralacağından bir süre sonra yansımayı görememeye başlayacağız.

Anahtarları Evde Unutunca ‘Aslında Cebime Koymuştum’ Demenizin Ardındaki Neden Belli Oldu

Başa dön tuşu