Lilium uçan taksi modelini havalandırmayı başardı

Gelecekte hayatımıza girmesi beklenen uçan araçlarla ilgili olarak çalışmalarını sürdüren Lilium şirketi üzerinde çalıştığı modelini havalandırmayı başardı.

Lilium uçan taksi modelini havalandırmayı başardı

Uçan araçlar tasarlama konusunda uzun vakittir çalışmalar gerçekleştiren Lilium şirketi, geliştirdiği uçan taksi modelini birinci kere havalandırarak bu alanda büyük bir gelişme kaydetti. Gerçekleştirilen birinci uçuş denemesinde havalanmayı başarabilen büsbütün elektrikli bir yapıya sahip olan araç, beş yolcu taşıyabilecek biçimde tasarlanmış durumda.

Toplamda bünyesinde 36 adet elektrikli motor bulunan aracın neden bu kadar fazla sayıda motor bulundurduğu konusunda şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda,  aracın havadayken kimi motorlarında arıza meydana gelmesi durumunda havada kalmasını sağlamayı hedefledikleri için bu kadar motor barındırdığı belirtiliyor. Tıpkı vakitte araç dikey olarak iniş ve kalkış yapabilecek formda tasarlanmış. Bu nedenle rastgele bir piste muhtaçlık duymuyor. Avrupa Uzay Ajansı tarafından da desteklenen aracın motorlarının olduğu kanatçıkların tarafını değiştirerek hareket edebildiği belirtilirken, aracın saatte 300 km/s sürate ulaşabileceği ve tek şarjla 300 km menzil arasını kullanıcılarına sunacağı belirtiliyor.  

Uçan araçlar yolcu nakliyatını etkileyecek üzere görünüyor

Lilium geliştirdiği uçan araç modeli ile kent içerisinde yolcu nakliyatını büsbütün farklı bir boyuta taşımayı hedefliyor. Boeing ve Airbus üzere büyük firmalarında uçan araçlar üzerinde yaptığı çalışmaların olduğu biliniyor. İlerleyen vakitlerde bu firmalardan da uçabilen yeni araç modellerini tanıtmaları bekleniyor.

Başa dön tuşu