Küçük ekranlı iPhone iddiaları güçleniyor

Akıllı telefon pazarında son periyotta bir sakinlik içerisine giren Apple en azından hizmetler tarafında gelirlerini arttırarak bunu kompense etmeye çalışıyor. Bununla birlikte iPhone stratejisine acil bir atılım kaide. Bu da küçük ekranlı iPhone üzerinden olacak.

iPhone XE özellikleri ve fiyatı

Apple’ın ilk iPhone SE atılımı devrine nazaran başarılı olmuş ve 4 inçlik ekran arayan tüketiciler için en uygun alternatif haline gelmişti. Gerçi o periyot Apple rekor üzerine rekor kırdığı için bir geçiş süreci olarak görülmüş ve ikinci kuşak iPhone SE çalışmaları da rafa kalkmıştı.

Bugün birebir durum geçerli değil ve Apple’ın bu sıkışmışlık durumundan bir formda kurtulması gerekiyor. Çin, Hindistan üzere düşüş yaşadığı pazarlarda rekabetçi bir iPhone modeli kurtuluş olabilir.

Son devirde gündeme gelen savlar ikinci nesil iPhone SE ihtimalini güçlendiriyor. iPhone XE olarak isimlendirilen bu yeni aygıt adeta küçük bir iPhone X benzetmesi üzere görünecek. 4.7-4.8 inçlik bir ekrana sahip olacak iPhone XE modelinde TureDepth yüz tanıma sistemi yer alacak.

Apple’ın yeni iPhone serisinde yer alan 7nm sürecindeki A12 Bionic yonga setine yer verecek olan aygıt 5 inç ekran altı sınıfta en güçlü akıllı telefon haline gelecek. Daha evvel A13 yonga seti savları gündeme gelmişti lakin bu türlü bir atak yüksek fiyat etiketli bir telefon ortaya çıkarır.

Kaynaklar Apple’ın OLED üretim verimliliği sağladığı takdirde 700$ altında bir fiyat etiketinin belirlenebileceğini tabir ediyor. 749$ fiyat etiketiyle piyasaya çıkan iPhone XR pek de kullanıcıları şad etmemişti. iPhone XE bu manada ses getirebilir.

Şimdilik resmi bir açıklama yok lakin Bahar aktifliği geride kaldığı için en uygun ihtimal sonbahar aktifliği olarak öne çıkıyor. Elbette bu süreçte iPhone satışlarında bir yükseliş emaresi görülürse iPhone XE projesi yeniden rafa kalkabilir.

 

Başa dön tuşu