Kripto para piyasasının en büyük dolandırıcılık olayı

Merkeziyetçi olmadığı ve takibi güç olduğu için kripto para piyasasında dolandırıcılık olayları çok sık yaşanıyor. Bununla birlikte bugüne kadar yaşanmış en büyük kripto para dolandırıcılığı ile karşı karşıyayız.

PlusToken nedir?

Söz konusu olay PlusToken ismindeki kripto cüzdan platformunda gerçekleşti. Geçen yıl hayata geçen platform memleketler arası bir merkezi olmayan kripto para cüzdanı olduğu savındaydı. Projenin gerisinde Güney Korelilerin olduğu bilgisi itimadı de arttırmıştı.

PlusToken cüzdanda para tutanlara yüzde 6-19 ortasında kâr hissesi vaadinde bulunuyordu. Bu sayede bir yılda 3 milyon kullanıcı kazanan platform ayrıyeten referans olanlara de ekstradan bonuslar dağıtıyordu.

Bugüne kadar toplamda 3 milyar dolar kripto para toplamayı başaran platformun birkaç gün evvel birdenbire kapandığı ve sahiplerinin yatırımlarla ortadan kaybolduğu bilgisi geldi. Yapılan araştırmalarda ise platformu Çinli bir firmanın yönettiği ortaya çıktı.

Cüzdan kullanıcılarının 27 Haziran tarihinden bu yana para çekimi yapamadıkları belirtilirken bu hafta ise siteye erişim kesintiye uğramış durumda. Platformun kendi para ünitesi de bir haftadır rastgele bir hareketlilik göstermiyor.

Kısa müddet evvel Vanuatu’da 6 Çinlinin internet üzerinde bir dolandırıcılık piramidi kurduğu savıyla göz altına alınması tasaları arttırdı. Platformdan rastgele bir açıklama yok ve 3 milyar dolara ne olduğu da bilinmiyor.

 

Başa dön tuşu