Karadeniz’de 3GW kapasiteli yapay enerji adası kurulabilir

Açık deniz rüzgar enerjisi denize kıyısı olan ülkeler için önemli bir güç potansiyeli sunuyor. Bu bağlamda Karadeniz de kıymetli ölçüde bir potansiyeli barındırıyor. Aktarılanlara nazaran Energy Policy Group‘un (EPG) 2020’de yaptığı çalışmada Romanya’nın 94 GW’lık açık deniz rüzgar kapasitesi bulunuyor. Yeni yayınlanan bir rapor ise bu kapasitenin “enerji adası” projesiyle kullanılabileceğini gösteriyor.

Karadeniz’de güç adası projesi

Bağımsız Rumen güç ve iklim siyaseti niyet kuruluşu Energy Policy Group’a (EPG) nazaran, Romanya ve Bulgaristan’ın ortak bir proje için, açık deniz rüzgar konuşlandırması Romanya’nın dekarbonizasyon gayretlerine büyük bir takviye sağlayabilir. Kurulacak yapay “enerji adası” dağınık bir biçimde olan açık deniz rüzgar türbinlerinin toplandığı bir merkez pozisyonunda olacak. Tıpkı vakitte bu güç adası yeşil hidrojen üzere öteki güç tiplerini birleştirmek için yapay bir merkez olarak kullanılabilir. Benzeri bir proje üzerinde Danimarka ve Belçika da çalışıyor.

Örgüt geçen hafta yapay bir Romanya-Bulgaristan güç adası ve her ülke tarafından kurulan 3 GW‘lık açık deniz türbinlerinin potansiyelini inceleyen bir senaryo sundu. Bu durumda, iki ülke Karadeniz’deki açık deniz rüzgar potansiyelini daha verimli bir biçimde ortaya çıkarabilecek ve şebeke zorluklarını çözebilecek EPG ayrıyeten, bu türlü bir projenin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan da dahil olmak üzere Karadeniz bölgesindeki başka ülkelerle enterkonneksiyon (ulusal elektrik sisteminin öbür bir ülkeye ilişkin elektrik sistemine bağlanması) kapasitesinin geliştirilebileceğini söyledi.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Shabla ve Romanya’nın Köstence kentindeki potansiyel bir suram Romanya için yaklaşık 8,4 milyar euro (9,08 milyar dolar) fiyatında toplam harcama manasına geliyor. EPG, Romanya’nın karbon nötr hale gelmesi için 2050 yılına kadar Karadeniz’e kabaca 15 GW açık deniz rüzgar türbini kurması gerektiğini iddia ediyor. Hesaplamalarına nazaran, 3 GW’lık bir proje Romanya iktisadına 6,3 milyar euro katma paha katacak.

Başa dön tuşu