Kamikaze İHA Alpagut’un bu sene seri üretimine başlanacak

Yerli savunma sanayi şirketi STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ), küçük insansız hava aracı Kargu’da yeni ihracata ve akıllı mühimmat Alpagut’ta seri üretime hazırlanıyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, geçen sene Ekim ayında tanıtımı yapılan Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi Alpagut’un bu sene birinci atışının yapılacağını ve sene sonunda yanlışsız ROKETSAN ile seri üretimine başlanacağını duyurdu.

Kamikaze İHA sınıfındaki Alpagut, İHA’larda, hava araçlarında ve kara araçlarında kullanılabilecek. Alpagut bilhassa de İHA’ların ulaşamayacağı yahut İHA’ların sokulmasının riskli olabileceği ortamlarda kullanılacak. Yaklaşık 60 kilometre menzile, 45 kilogram tartıya, 2,3 metre uzunluğa ve 2,5 metre kanat açıklığına sahip. Mühimmatta 11 kilogram parçacık tesirli, zırh delici ve termobarik seçenekli harp başlığı kullanılacak.

STM tarafından geliştirilen ve 2018 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Kargu’nun ihracatı için yeni ülkelerle görüşüldüğünü vurgulayan Güleryüz, “Kargu’yu 10’a yakın ülkeye ihraç etmeyi başardık, 10-15 ülkeyle de görüşmelerimiz devam ediyor. Onlardan da beklentimiz yüksek açıkçası.” dedi.
Siber güvenlik alanında yaptıkları çalışmalarla “kaslarını güçlendirdiklerini” belirten Güleryüz, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) Projesi’nin ikinci fazının yakın vakitte başlayacağını bildirdi. Güleryüz, emniyet güçleri için yaptıkları data merkezleri, siber güvenlik tahlillerinin büyük çoğunluğunun da tamamlandığını kaydetti. Ayrıyeten STM ana yükleniciliğinde üretilen İ sınıfı fırkateyn İstanbul’u 2023 sonunda teslim edeceklerini açıkladı.
Başa dön tuşu