Jupiter’in uydusu Europa’nın yüzeyinde bol miktarda “sofra tuzu” tespit edildi

Jüpiter’in buzla kaplı uydusu Europa’nın yüzeyinde, yiyeceklerimizi tatlandırmak için kullandığımız bir gerecin bol ölçüde bulunduğu tespit edildi. Caltech ve NASA’da vazifeli bilim insanları, uydunun yüzeyinde net bir biçimde görülebilen sarı rengin aslında sodyüm klorür olduğunu belirledi. Sofra tuzu olarak bildiğimiz bileşke, deniz tuzunun da asli bileşenini oluşturuyor. 

Voyager ve Galileo uzay araçları tarafından iletilen imgeler sonucunda Europa’nın buzla kaplı yüzeyinin altında tuzlu sudan oluşan bir katmanın olduğu bilim insanları tarafından uzunca bir müddettir kabul gören bir fikir. Yüzeyde tespit edilen su buzu ve magnezyum sülfat tuzu olduğuna inanılan kimyasal ise uydunun bir yüzey altı okyanusa sahip olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştı.

Science Advances mecmuasında yayınlanan bir çalışma, Europa yüzeyinde bulunan sarı lekelerin aslında sodyüm klorür olduğuna ışık tutuyor. Yıllardır göz önünde olan bir gerçekliğin ortaya çıkarılabilmesi için ise bilim insanlarının bilgileri daha dikkatli incelemesi gerekmiş. Bahisle ilgili açıklama yapan bilim insanı Kevin Hand, “Europa yüzeyindeki sodyüm klorür, görünmez mürekkebe benziyor. Besin ışınlaması tekniğini kullanmadan evvel varlığını kanıtlayamamıştık. Fakat ışınlamadan sonra renk gözümüzün önünde beliriverdi.” sözlerini kullanmış.

 

Araştırma grubu tezlerini doğrulamak ismine Europa’daki kaideleri sağlayan bir laboratuvar ortamında beyaz sofra tuzunu besin ışınlamasına maruz bırakmışlar. Deney sonucunda tuzun renginin, Europa’nın yüzeyinde görülen sarı renge döndüğü tespit edilmiş. Hubble Uzay Teleskobu ile de incelenen uydudaki sarı lekelerin, deneydekine emsal kimyasal ize sahip olduğu ortaya çıkarılmış.

Gezegenimizdeki okyanuslarla benzerlik gösterebilir 

Elde edilen datalar sonucunda ise Europa’nın yüzey altı okyanusunun kimyasal bileşimi ile ilgili yeni çıkarımlar yapılabileceği düşünülüyor. Kesin olmamakla birlikte, şayet yüzeyde bulunan sodyüm klorür uydu yüzeyinin altındaki okyanustan kaynaklanıyorsa Dünya gibisi bir su oluşumundan bahsedilebileceği belirtiliyor. Lakin bu durum şimdi bir netlik kazanmış değil.

Bilim insanları son olarak, elde ettikleri bulgular sonucunda Europa’nın jeolojik olarak sanılandan daha faal olabileceğini söz ediyor.

Başa dön tuşu