Jeff Bezos: Uzaya milyarlarca dolar harcıyorum çünkü Dünya’yı mahvediyoruz

Amazon CEO’su Jeff Bezos, dün katıldığı bir programda uzay araştırmalarındaki gayeleriyle ilgili açıklamalar yaptı. Dünyanın en varlıklı insanı olan Bezos, son yıllarda uzay şirketi Blue Origin’e inanılmaz yatırımlar yapmasıyla dikkat çekiyordu. Ünlü iş adamı, bugün bu durumun nedenleriyle ilgili farklı kimi tabirler kullandı.

CBS News’e konuşan Jeff Bezos,”Uzay araştırmalarına neden mi milyarlarca dolar harcıyorum? Zira bu mevzu çok değerli. Gezegenimizin ve torunlarımızın geleceğinin buna bağlı olduğunu düşünüyorum. Dünya’yı ve insanlığı kurtarmak için uzaya gitmek mecburiyetindeyiz.” sözlerini kullandı.

İnsanlığın önümüzdeki devirlerde yüzleşeceği kimi sorunlardan de bahseden Bezos,”İnsanlık olarak büyük bir popülasyon haline geldik. Fakat maalesef Dünya’mız görece küçük bir gezegen. İklim değişikliği, etraf kirliliği ve ağır sanayi bugün bile tesirini göstermeye başladı. Şu anda Dünya’yı büsbütün tahrip etme sürecinde bulunuyoruz.” halinde konuştu.

Bezos’a nazaran insanlığın uzaya taşınması bu sorunların tahlili olabilir. Bezos,”Mikroişlemciler üzere komplike aygıtlar, gelecekte uzayda düşük maliyetlerle üretilebilecek. Böylelikle büyük fabrikaları ve kirliliğe yol açan endüstrileri vakitle uzaya taşıyabileceğiz. İleri seviyede gelişmiş komplike aygıtlar uzayda üretilip sonradan Dünya’ya getirilecek.” dedi.

Bezos son olarak,”İnsanlar uzayda yahut Dünya’da yaşamak konusunda kendileri seçim yapabilecek. Uzayda da çok hoş ömür ortamları olacak. Lakin tabiki tüm bu hayallerimizin çabucak gerçekleşmesi mümkün değil. Onlarca farklı nesil ve yüzlerce yılımızı alabilir. Yüzyıl evvel birisine, gelecekte bir bilet satın alıp jet uçağında dünyanın gezilebileceğini söyleseniz muhtemelen sizin delirmiş olduğunuzu düşünürdü. Yalnızca bir yüzyıl içerisinde bu kadar büyük değişimler olabiliyor. Uzay amaçlarımızın külliyen inanılabilir olduğunu düşünüyorum.” halinde konuştu.

Jeff Bezos, endüstriyi ve üretimin taşınması istikametinde fikirlerini uzun bir müddettir lisana getiriyordu. Ünlü milyarder en son geçtiğimiz mayıs ayında, bilim kurgu sinemalarındaki “O’Neill Silindiri”, yapay yer çekimli dev uzay istasyonları üzere konseptleri hayata geçirmeyi umduğunu söylemişti. Uzayda 1 trilyon insanın yaşayabileceğini söyleyen Bezos, buradaki en kıymetli noktanın gelecek kuşaklara ilham olabilmek olduğunu düşünüyor.

Jeff Bezos, 2000 yılında temellerini attığı Blue Origin’i “üzerinde çalıştığım en değerli iş” olarak tanımlıyor. Bezos, geleceği değiştirebileceğine inandığı bu şirketi finanse edebilmek için her yıl 1 milyar doları aşan Amazon payı satıyor ve bu kaynağı direkt Blue Origin’e yatırıyor. 

Başa dön tuşu