İşte Mars gezegenindeki ilk selfie!

Bilindiği üzere NASA’nın keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’deki mümkün ömür belirtilerini tespit etmek için vazife alıyor. Bunun için toprak örneklerini toplamaya devam eden keşif aracı misyonu sırasında bir de selfie çekti.

İşte Mars gezegenindeki birinci selfie!

NASA’nın keşif aracı Curiosity 2012’de Mars’a inmişti. Bilim insanları o vakitten beri, “kil içeren ünite (clay-bearing unit)” ismi verilen bölgeyi incelemeyi hedefliyordu.

Mars’taki mümkün ömür belirtilerini tespit etmek için toprak örneklerini toplamaya devam eden keşif aracı Curiosity, görevi sırasında selfie çekerek Mars gezegeninde çekilen birinci selfinin sahibi oldu.

24 Eylül’de çekilen ve NASA’ tarafından bir ay sonra yayımlanan fotoğraf, Kızıl Gezegen’de kil açısından varlıklı “Glen Etive” kraterinde birinci kere kimyasal deney yapıldığını da göstermiş oldu.

Ajansın internet sitesinde yer alan habere nazaran, Curiosity isimli aracın, yerde iki delik açtığı görüldü. Delikler, “Glen Etive 1” ve “Glen Etive 2” diye isimlendirildi.

Yayımlanan imaj, Curiosity’nin bir yıl evvel ayrıldığı Vera Rubin Sırtı’nı yaklaşık 300 metre geride bırakmış olduğu görüldü. Bu manada manzara, keşif aracının ne kadar yol kat ettiğini de göstermiş oldu.

Başa dön tuşu