İstanbul’daki üç scooter kiralama firması piyasadan çekildi

İstanbul’da hizmet veren üç farklı elektrikli scooter kiralama firması, kendi isteğiyle piyasadan çekildi. Firmaların e-scooter müsaadelerinin iptal talepleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında görüşüldü. Firmaların kendi isteğiyle İstanbul’daki lisansları iptal edildi.

LINK, At’la Git ve Hey Scooter firmaları bundan bu türlü İstanbul’da elektrikli scooter kiralama hizmeti vermeyecek. Bu üç firmanın İstanbul’da toplam 8 bin 234 scooter’ı bulunuyordu.

Firmaların piyasadan çekilme münasebetleri kamuoyu ile paylaşıldı. LINK markasıyla hizmet veren Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi, Ferdî Bilgileri Muhafaza Kurumu (KVKK) tarafından verilen karara uyumluluk sağlamak ve KVKK’yı ihlal nedeniyle daha fazla para cezasına çarptırılmamak operasyonlarını durdurma kararı aldığını belirtti. At’la Git markasıyla hizmet veren At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Hey Scooter markasıyla hizmet veren Serim İdare Sistemleri Yazılım firmaları ise tedarik zincirinde yaşanan bir grup sıkıntılar nedeniyle alanda olamadıkları gerekçesiyle e-scooter müsaadesinin iptalini talep etti. UKOME kararıyla firmaların e-scooter müsaadeleri iptal edildi.

Başa dön tuşu