İş çığrından çıkıyor: Hacker’lar ChatGPT’yi virüs yazmak için kullanmaya başladı

Yapay zeka tabanlı sohbet robotu ChatGPT ekseriyetle makale üretmek, kod yazmak, aktiflik planlamak ya da yeni hususlar hakkında bilgi edinmek üzere işler için kullanılıyor. Lakin bilgisayar korsanları hudut ağının yeni bir kullanım alanını keşfetti: kötü emelli yazılım geliştirmek.

Check Point Research araştırmacıları ChatGPT’nin halka açılmasından birkaç hafta sonra, çok az kodlama deneyimi olan yahut hiç olmayan birtakım siber kabahat forumu üyelerinin sohbet robotunu casusluk, fidye yazılımı, spam ve kimlik avı üzere öbür yasa dışı hareketler için kullanılabilecek yazılım ve e-postalar yazmak için kullandıklarını bildirdi.

Hacker’lar büyük ilgi gösterdi

Şirketin araştırmacıları “ChatGPT yeteneklerinin darknet katılımcılarının yeni favori aracı haline gelip gelmeyeceğine karar vermek için şimdi çok erken” dese de ekliyor “Siber hatalılar şimdiden hudut ağına kıymetli bir ilgi gösterdi ve kötü gayeli kod üretmek için bu son trendi faal olarak kullanıyor.”

Darknet forumlarından bir üye ChatGPT’ye hazırlattığı birinci makûs gayeli scriptini yayınladı ve sohbet robotunu hoş yardımları nedeniyle övdü. Yapay zekayı temel alan ChatGPT elbet ki çok faydalı bir araç. Lakin berbat niyetli bireylerin elinde etkili bir silaha dönüşebileceği de bir gerçek.

Başa dön tuşu