iOS 13, uygulamaların sizi takip ettiği yerleri haritada gösteriyor

İçinde bulunduğumuz haftanın başında tanıtılan iOS 13 birçok yeni özellik ile sunuldu. Bu özelliklerin hepsi aktiflikte kendine yer bulamadı. Kimileri beta sürümünü yükleyen kullanıcılar sayesinde yavaş yavaş öğreniliyor. Bunlardan biri de haberimize bahis olan özellik. Sizi takip eden uygulamalar için önünüze bir pencere açılıyor. Harita üzerinde uygulamanın sizi nerelerde takip ettiği gösteriliyor ve müsaade vermeye devam etmek isteyip istemediğiniz soruluyor.

Konumunuzun neden kullanıldığı açıklanıyor

Gelen bildirim ekranında uygulamanın pozisyonunuzu neden kullandığı da açıklanıyor. Örneğin 9to5Mac’in elindeki ekran imajları sayesinde Tesla ve Apple Store için örnek bildirimler görülebildi. Siz de haberimizin başında bu ekran imajlarını inceleyebilirsiniz. Örneğin Tesla için “Tesla, konumunuzu aracınıza olan yakınlığınızı göstermek (uygulama açıkken) ve destekleyen araçlarda telefonu anahtar olarak kullanma özelliğini optimize etmek için kullanır (uygulama art planda iken).” açıklaması mevcut.

Kullanıcılar için pozisyon erişimi konusu değerli sorunlardan biri. Hem uygulamanın sizi takip ettiği noktaları görmek hem de neden takip ettiğini net bir halde öğrenebilmek biraz daha rahatlatıcı olacaktır. Ayrıyeten isteğinize nazaran bu bildirimden sonra uygulamanın pozisyon erişimini kapatma seçeneği bulunması da epeyce faydalı olacaktır.

Başa dön tuşu