iOS 13 aynı anda, hem ön hem arka kameradan video kaydedilmesine izin verecek

Günümüzdeki çabucak hemen tüm akıllı telefonlarda ön ve art kamera mevcut ve bu iki kamerayı birebir anda kullanarak fotoğraf çekmemiz mümkün. Mevzu video kaydetmeye gelince tıpkı şeyi söyleyemiyoruz. Lakin Apple kullanıcıları yakında bu özelliğe kavuşacak.

Yeni iPhone ve iPad Pro’larda çalışacak

iOS 13 ve iPadOS işletim sistemleri, yeni iPhone ve iPad aygıt kullanıcılarına ön ve art kameraları ile birebir anda fotoğraf ve görüntü çekebilme imkanı verecek. Bu da telefonunuzda bir video kaydederken, hem kendinizi hem de çektiğiniz imgeyi tıpkı anda kayıt edebileceğiniz manasına geliyor. Lakin bu durumun kısıtlı bir kullanıcı kümesine hitap edeceğini söylememiz gerekiyor.
Apple’dan gelen bilgilere nazaran bu özellik 2018 iPad Pro modelleri ile birlikte iPhone X, XS, XS Max ve XR modellerinde kullanılabilecek. Bunun sebebi ise bu aygıtların, evvelki modellere nazaran daha güçlü donanım özelliklerine sahip olmaları olarak açıklanıyor. Çünkü iki kameranın da tıpkı anda kayıt alabilmesi, aygıtın donanımı ile direkt irtibatlı bir durum. Yeni özelliğin önümüzdeki sonbaharda iOS’a geleceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Başa dön tuşu