İnfluencer ne demek? Sosyal medya İnfluencerı olmanın püf noktaları

2010’larda toplumsal medya patladığında Instagram, influencerların yer edindiği birinci platformlardan biriydi. 10.000’den fazla takipçi sayısı ve mavi tik rozetleri ile onları fark edebilirsiniz. 2013 yılına gelindiğinde Instagram, fiyatlı reklamları kullanıma sundu ve çok sayıda marka, eser satışına yardımcı olmaları için influencerlar ile irtibata geçti. Instagram’ın akabinde TikTok, YouTube üzere başka platformlar da kısa müddette influencerları ağırlamaya başladı. Influencer sayısı ve influencer marketing süratle artıyor. Hasebiyle bu kesimin bir kesimi olmak istiyorsanız, soru şu: Influencer ne demek, nasıl olunur?

Influencer nedir ❓

Influencer, Türkçede etkileyen manasına gelir. Pekala, Influencer ne demek kısaca açıklamak gerekirse; Influencer, toplumsal medya kanalları aracılığıyla muhakkak bir kitleyi etkileyebilen kimsedir.

Influencer, uzmanlık alanı, bilgisi, pozisyonu yahut takipçileriyle olan ilgisi nedeniyle oburlarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip kişidir. Influencerların etkin olarak etkileşime girdiği farklı yerlerde takipçi kitleleri vardır. Influencerlar, markaların pazarlama gayelerine ulaşmak için birlikte çalışabileceği toplumsal varlıklardır.

Sosyal medya influencerı ne demek ☑️

Sosyal medya influencerları, makul bir mevzuda bilgi ve uzmanlıklarıyla saygınlık kazanmış şahıslardır.

Influencerlar, diğerlerini etkileme yeteneğine sahip bireyler. Toplumsal medya influencerları, satın alma kararları kelam konusu olduğunda takipçilerinin kararlarını etkileyebiliyor. Kendi alanlarında yahut niş alanlarda uzman oldukları varsayılıyor, bu da onları otoritenin sesi yapıyor. Moda, teknoloji üzere kendi alanlarında tertipli olarak içerik üretiyorlar ve toplumsal medya hesaplarında paylaşıyorlar.

Influencerlar, toplumsal medya platformlarında bu kadar ünlü olmadan evvel, kuruluşlar eserlerini desteklemleri için ünlülerle çalışırdı. Fakat bugün, toplumsal medyanın büyümesi (dünya genelinde 5 milyardan fazla kişinin faal olarak kullandığı platform) farklı çeşitten influencerları doğurdu.

Influencer marketing nedir 📈

Influencer marketing, işletmelerin marka görünürlüğünü artırmak için takipçiye sahip şahıslarla işbirliği yapmasını sağlayan bir pazarlama biçimidir.

Şirketler, büyük takipçi kitlesine sahip bir şahıstan eserlerini yahut hizmetlerini tanıtan toplumsal medya içeriği yayınlamasını isteyebilir. Beşerler çoklukla toplumsal medyada güvendikleri bireyleri takip eder; takip ettikleri birinin işletmenizin reklamını yaptığını görürlerse doğal bir itimat faktörü oluşur.

Influencerlar, ünlülerin tersine her yerde olabilir, rastgele biri olabilir. Influencerları tesirli kılan şey, internet ve toplumsal medyada çok sayıda takipçiye sahip olmalarıdır. Bir influencer, Instagram’da tanınan bir moda fotoğrafçısı yahut tweetleri düzgün okunan bir araştırmacı yahut LinkedIn’de saygın bir pazarlama yöneticisi olabilir. Her daldan influencer bulabilirsiniz. Kimilerinin milyonlar olmasa bile yüz binlerce takipçisi vardır. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak özel mevzularda en ilgi cazip toplumsal paylaşımları yapan bireylerdir. En yeterli görselleri paylaşırlar, en eğlenceli görüntüleri hazırlarlar, en bilgilendirici tartışmaları yönetirler.

Influencer ne iş yapar 💻

Influencerlar, takipçilerinin davranışlarını sahiden etkilemek zorundadırlar. Aşikâr bir mevzudaki bilgi ve uzmanlıklarıyla prestij kazanmış bireyler oldukları için bu mevzular hakkında toplumsal medya kanallarında nizamlı olarak paylaşımlar yaparlar. Ayrıyeten bu şahıslar, trendleri takip ederek ilgi cazip içeriklerle takipçi sayılarını artırmaya çalışırlar.

Influencer, sanılanın bilakis tüm vaktini toplumsal medyada selfie çekerek ve değerli görünmeye çalışarak geçiren biri değildir.

İnfluencer nasıl olunur 💡

Influencer olmak için öncelikle toplumsal medyada içerik üretme konusunda uygun olmalısınız. İçerik oluşturma sanatından anlamalı, farklı içerik formatlarıyla ne kadar yaratıcı olduğunuzu göstermelisiniz. İçeriklerinizi SEO uyumlu hazırlamanız da değerli. Pekala, Influencer nasıl olunur? İşte yapmanız gerekenler 🔽

1️⃣ Nişinizi bulun

Influencer olmak için birinci adımınız, nereye bedel katabileceğiniz bulmak olmalıdır. İlgilendiğiniz ve daima olarak hakkında içerik üretebileceğiniz bir niş seçmelisiniz.

Kendinizi bir influencer olarak kabul ettirebilmek için bu alanda belirli seviyede uzmanlığa sahip olmanız da gerekir. Influencer olarak seçtiğiniz ilgi alanında içerikleri araştırmanız ve paylaşmanız gerekir. Tutkulu olduğunuz ve vaktinizi harcamaktan keyif alacağınız bir şey seçmeniz kıymetlidir.

2️⃣ Toplumsal medya profillerinizi optimize edin

Bir sonraki adım, tüm içeriklerinizi yayınlayacağınız platformu seçmek olmalıdır. Birden fazla platformda profiliniz olabilir lakin birincil olanı seçmeniz değerlidir. Birincil platformunuz, nişinize bağlı olabilir. Örneğin; ayrıntılı eser incelemeleri yapıyorsanız YouTube’u, moda alanı üzere görselliğin daha fazla ön plana çıktığı Instagram’ı tercih edebilirsiniz.

Profillerinizi en yeterli duruma getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Influencer olmayı düşünüyorsanız, çok daha fazla seçeneğin önünü açacağından işletme hesabına geçmeniz gerekir. Biyografiniz, birisinin profilinize girdiğinde gördüğü birinci şeydir, olağanüstü bir izlenim bırakmak için tam isminiz, pozisyonunuz, bağlantı bilgileriniz, uzmanlık alanlarınız üzere sizinle ilgili tüm bilgileri sağlamalısınız. Ferdî marka kimliğinizin değerli bileşenleri olduklarından profiliniz için bir fotoğraf ve kapak fotoğrafı da eklemelisiniz.

3️⃣ Kitlenizi anlayın

İçerik üretmeye ve toplumsal medyada paylaşım yapmaya başlamadan evvel maksat kitlenizi anlamanız gerekir. Influencerlar, izleyicileri üzerinde hakimiyet kurarlar, onlarla güçlü bağlara sahiptirler. Bunun nedeni, herkese hitap etmemeleri, sadece birebir niş içinde misal ilgi alanlarına sahip olanlara hitap ederler.

Influencer olmak için kimi hedeflediğinizi bilmeniz, akabinde da sadık bir takipçi tabanı oluşturmak için bunu âlâ yapmanız kıymetlidir. Kitlenizi anlamak için mevcut takipçi tabanınızı tahlil ederek demografik bilgilerine ve ilgi alanlarına ait içgörüler elde ederek başlayabilirsiniz. Toplumsal medya platformları, mevcut kitleniz hakkında bu cins içgörüler sağlayan yerleşik tahlil aracına sahiptir.

4️⃣ Alakalı içerikler üretin ve yayınlayın

Influencer olmanın bir sonraki adımı, takipçileriniz için yararlı ve alakalı içerikler paylaşmaktır. Kitlenizle ne kadar çok etkileşime girerseniz, görüş ve tekliflerinizden o kadar çok insan etkilenecektir.

Takipçilerinizin sizi nitekim dinlemesi, influencer olmanın en kıymetli kuralıdır. Bir içerik stratejisi formüle etmeniz ve tercihen kitlenizin en çok beğeneceği içerik cinslerini kullanmanız gerekir. Genel olarak içerik stratejinizi nişinize odaklayın lakin sınırlandırmayın.

5️⃣ Kitlenizle etkileşime geçin

Sosyal medyada içerik yayınlamaya başladığınızda gönderilerinize beğeniler ve yorumlar gelecektir. Bir influencer olarak takipçilerinizle irtibat kurmanız kıymetlidir; yorumları görmezden gelmemelisiniz. Yorumlarda size sorulan soruları mümkün olduğunca yanıtlamaya çalışın, nitekim etkileyici yorumları beğenin.

Kitlenizle etkileşime girmenin öbür bir yolu da, onlara soru sormak ve ortak ilgi alanınıza giren mevzular hakkıda konuşmaktır. Bunun üzere etkileşimler, gaye kitlenizle ferdî ilişkiler kurmanıza ve bir influencer olarak yerinizi sağlamlaştırmanıza yardımcı olur.

6️⃣ Markalarla birlikte çalışmaya açık olduğunuzu gösterin

Marka işbirliklerine ilgi duyan biri olduğunuzu gösterin. Biyografinizde influencer olduğunuzu ve işbirlikleriyle ilgilendiğinizi yazarak başlangıcı yapabilirsiniz. İrtibat bilgilerinizi de vermeniz sizinle temas kurulmasını kolaylaştıracaktır.

Markalarla influencerların birbirini bulabildiği birkaç influencer platformu var. Sizinle işbirliği arayan markaları bulmak için bu platformları kullanabilirsiniz. Gönderilerinizde eserlerinden bahsederek te markaların dikkatini çekebilirsiniz.

Influencer olmak için kaç takipçi gerekir 🤔

Influencer tipi Takipçi sayısı
Nano Influencer 1.000 – 10.000
Micro Influencer 10.000 – 50.000
Mid-tier Influencer 50.000 – 500.000
Macro Influencer 500.000 – 1 milyon
Mega Influencer 1 milyon+
  • Mega influencerlar, toplumsal ağlarda çok sayıda takipçisi olan bireylerdir ve 1 milyondan fazla takipçiye sahiptirler. Online ve toplumsal aktivitelerle takipçi sayılarını artıran sinema yıldızları, atletler, müzisyenler, mega influencerlara örnek gösterilebilinir. Tek paylaşımları 1 milyon dolar edebilir ve kiminle çalışacakları konusunda seçicidirler. Mega influencerların mutabakatlarını kendi isimlerine çalışan temsilcileri yapar.
  • Macro influencerlar, mega influencerlardan bir adım aşağıdadırlar ve daha kolay erişilebilir şahıslardır. Macro influencerlar, genelde yüksek profile sahiptir ve farkındalık yaratmada eksiksiz olurlar. Sayıları mega influencerlara nazaran daha fazladır. Fakat bu tip influencerlara dikkat etmeniz gerekir; takipçi satın alarak bu pozisyona gelmiş olabili, dolandırılabilirsiniz.
  • Nano influencerların az sayıda fakat meraklı ve ilgili takipçileri vardır. Alanında uzman ya da uzman olma eğilimindedirler. Pek çok marka nano influencerları kıymetsiz olarak görür, kâfi etkiyi uyandıramayacaklarını düşünür. Fiyatları uygun olabilir ve az sayıda insan üzerinde beklediğiniz etkiyi bırakabilir. Geniş kitlelere ulaşmak için onlarca ve hatta yüzlerce nano influencer ile çalışmanız gerekebilir.

Influencerlar nasıl para kazanır 💲

İnfluencerlar, sponsorlu gönderiler, satış iştiraki (affiliate marketing), marka iştirakleri, platformları para kazanma programları, ticari satış ve direkt bağış (bahşiş, abonelikler vb.) ile para kazanır.

IZEA Worldwide anketine nazaran, toplumsal medya tüketicilerinin %56’sı, influencerın fiyatlı yahut sponsorlu gönderisine nazaran eser satın alıyor. Ankete katılanların %63’ü de içerik üreticileri tarafından hazırlanan içeriğin markanın hazırladığı reklamdan daha ilgi cazip bulmuş.

En Ünlü Türk Influencerlar Listesi 👑

Sıra Kullanıcı adı Takipçi sayısı Platform
1 @nusr_et (Nusret) 50 milyon Instagram
2 @cznburak (Burak Özdemir 43 milyon Instagram
3 @hakkiakdenizz 29 milyon Instagram
4 @burakozcivit (Burak Özçivit) 23 milyon Instagram
5 @cagritaner (Çağrı Taner) 16 milyon Instagram
6 @hadise (Hadise) 14 milyon Instagram
7 @acunilicali (Acun Ilıcalı) 14 milyon Instagram
8 @evcenf (Fahriye Evcen Özçivit) 13 milyon Instagram
9 @iynemliarasbulut (Aras Bulut İynemli) 10 milyon Instagram
10 @newdaynewgame (Enes Batur) 15 milyon YouTube
11 @OyuncakAvi-oyku (Oyuncak Avı) 15 milyon YouTube
12 @orkunisitmak (Orkun Işıtmak) 10 milyon YouTube
13 @DeliMiNe (Deli Mi Ne?) 8 milyon YouTube
14 @KafalarOfficial (Kafalar) 7 milyon YouTube
15 @Sevimli.Dostlar (Sevimli Dostlar) 7 milyon YouTube
16 @iamreynmen (Reynmen) 6 milyon YouTube
17 @RuhiCenetMedya (Ruhi Çenet) 6 milyon YouTube
18 @BarisOzcan (Barış Özcan) 6 milyon YouTube
19 @cznburak (Burak Özdemir) 66 milyon TikTok
20 @yesimresmi1 (Yeşim Sevinç) 17 milyon TikTok
21 @aydas (Ayda Sadık) 15 milyon TikTok
22 @barisresmiii (Barış Dada) 12 milyon TikTok
23 @cemresolmaz (Cemre Solmaz) 10 milyon TikTok
24 @cerenyaldz (Ceren Yaldız) 9 milyon TikTok

Statisca, influencerların markalar ile takipçiler üzerindeki tesirini göz önünde bulundurarak iş birliklerin artacağını öngörüyor. Toplumsal medyanın popülaritesinin her geçen gün daha da artmasıyla birlikte influencerların popülaritesi de artmaya devam edecek. Influencer olmak, dijital dünyada gerçek bir meslek yolu. Influencer marketing, önümüzdeki yıllarda reklamcılığın lisanını değiştirecek. Influencer ne demek, kimlere denir? üzere temel bilgilerden, Influencer nasıl olunur, kaç takipçi gerekir? üzere merak edilenlere her şey bu yazıda.

Başa dön tuşu