Hindistan’da kripto para kullanana hapis cezası verilebilir

Hindistan hükümetinin yasalaştırmayı düşündüğü bir tasarı, ülkedeki kripto para kullanıcılarını amaç almaya hazırlanıyor. Şayet yasa tasarısı kanunlaşırsa ülkede kripto para ticareti yapan, madencilik yapan ve kripto para bulunduran her kimse 10 yıl mahpus cezası alacak.

The Economic Times’a nazaran “Kripto Paranın Yasaklanması ve Dijital Para Ünitesi Düzenleme Teklifi 2019” isimli tasarı tıpkı vakitte, kripto para bulundurma kabahatinden tutuklanan şahısların kefaletle hür kalmalarının da önüne geçecek. Gazeteye nazaran hükümetin teknolojiye karşı aldığı bu adımın gerisinde, kripto paranın para aklama ve ticari cürümler için kullanıldığı inancı yatıyor.

 

Bütün bu adımların rekabete karşı bir yasaklama teşebbüsünün sonucu olduğuna da inananlar yok değil. Çünkü Hükümetin kendi kripto para ünitesini kullanmak istediği bir müddettir bilinen bir gerçek. Anlaşılan Hindistan Hükümeti kendi dijital para ünitesi karşısında bir rakip istemiyor.

Hükümet yasa teklifini bir kanun haline getirip getirmeyeceğini ise Hindistan Merkez Bankasından alacağı geribildirim sonucunda nihaileştirecek.

Başa dön tuşu