Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilk T70 Genel Maksat Helikopteri teslimatı yapıldı

Ulusal Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığına birinci T70 Genel Niyet Helikopteri teslimatı yapıldığını açıkladı. Teslim merasimi yapıldı. Aralık ayında Jandarma Genel Komutanlığına birinci teslimat yapılmıştı. Toplam 109 adet T70 helikopteri üretilerek bu helikopterler askeri ve sivil alanda kullanılacak.

T70 Genel Amaç Helikopteri, Sikorsky’den lisans alınarak TUSAŞ’ın ana yükleniciliğinde üretildi. Sikorsky’nin S70i helikopteri referans alınarak Türkiye’de üretilen T70 helikopterinin alt yükleniciliğini ASELSAN, TEI ve ALP Havacılık üzere yerli şirketler yaptı. T70’in başta motoru olmak üzere temel aviyonik sistemleri, iniş kadroları, dişli kutusu üzere bileşenleri burada üretildi.

T70 Genel Amaç Helikopteri’nin hangi modülleri yerli?

Sikorsky’den lisans alınarak üretilen T70 Genel Niyet Helikopteri, yerli sistemler ve yerli motor ile donatıldı. TUSAŞ, helikopterin kabin, kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri üzere ana modüllerini üretti. Ayrıyeten kesin montaj süreçlerini, testlerini ve entegre lojistik dayanağını yapıyor. TEI helikoptere güç veren T700-TEI-701D motorunu üretiyor. General Electric Aviation’ın T700 motoru temel alınarak Türkiye’de üretilen bu motor yurt dışına satılabilecek. ASELSAN, T70’in temel aviyonik sistemlerini geliştirdi. Alp Havacılık ise iniş kadroları, dişli kutusu ayrıntı kesim üretimi ve dinamik kesimlerin üretim ve montajı sorumluluklarını üstleniyor.

T70 Genel Niyet Helikopteri Özellikleri

  • Azami Seyir Suratı: 296 km/sa (Deniz Seviyesi)
  • Azami Kalkış Tartısı: 9.979 kg
  • Azami Harici Yük: 4.082 kg
  • Kabin Yüksekliği: 1.37 m
  • Kabin Alanı: 18 m2
  • Kabin Hacmi: 11.22 m3
  • Kabin Genişliği: 2.14 m
Başa dön tuşu