Güneş ışığından daha çok ısı elde etmek mümkün hale geliyor

Ülkemizde “gün ısı” olarak da bilinen ve sıcak su elde etmek için konutlarımızın çatılarına koyduğumuz güneş panelleri birçoğumuzun malumu. Konutumuzun sıcak su gereksinimini muhakkak bir müddet karşılamak için kullandığımız bu sistemler, suyu 80 dereceye kadar ısıtabiliyor. Ekseriyetle bir cam katmanı ile siyahımsı bir ısı tutucu materyal ortasında vakum oluşturmak suretiyle kullanılan bu sistemin maliyeti ve idamesi ise masraflı olabiliyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) misyon yapan araştırmacılar ise bahsi geçen yola daha ucuz bir alternatif oluşturması ve daha yüksek ısılar elde edilebilmesi gayesiyle bir aerojel gereç geliştirmişler. Yaklaşık dört yıl süren bu süreç sonunda elde edilen gereç ısıyı 200 dereceye kadar çıkarıp bu sıcaklıkta sabit tutabiliyor. Geliştirici gruba nazaran bu sistemle meskenlerimizi ısıtmak da mümkün hale gelebilecek.

Aerojel, silika modüllerinden elde edilen köpük gibisi bir materyal. Camın temel bileşeni olan silika epey bol bulunup ucuza temin edilebiliyor. Lakin son derece tesirli ve hafif bir yalıtım materyali olan aerojelin olumsuz bir tarafı bulunuyor. Sıradan bir aerojel gereç, üzerlerine düşen ışığın birçoklarını geri yansıttığı için ısı elde etmek amacıyla kullanılan güneş panellerinde tercih edilmiyor.

 

MIT’in buluşu ise bu anda devreye girmiş oluyor. Üniversitede Makine Mühendisliği Kısım Başkanlığı misyonunu yürüten Evelyn Wang’ nazaran araştırma grubunun bulduğu aerojelde ise ışık geçirgenlik oranı  %95’leri buluyor ve materyalin yüksek yalıtım kabiliyetinde de bir eksilme olmuyor.

Son derece saydam olan aerojel, paralel lazer ışınlarıyla görülebilir hale getirilmiş 

Bu kadar verimli bir gerecin üretilmesindeki kilit noktanın ise kullanılan bileşenlerin gerçek oranlarda seçilmiş olmasında yatıyor. Araştırmacılara nazaran sıvı bir solüsyonda karıştırılan katalizör ve silika materyaller sonucunda üretilen aerojel, içinde kalan sıvının uzaklaştırılması amacıyla kurutuluyor. Bu süreç sonucunda; çoğunlukla havadan oluşan lakin karışımın birinci halinin dayanıklılığına sahip bir kalıp ortaya çıkıyor.

Sanayi ortamında kullanımı şimdi ekonomik değil  

Araştırmacılar, bu sayede elde ettikleri aerojeli mevcut ısı toplama panelleri üzerinde kullandıklarında ısının 220 derceye kadar çıktığını ve sıcaklığın sabit kaldığını tabir etmişler. Kelam konusu testin ise kış aylarında ve hava sıcaklığı 0 derecenin altındayken yapıldığını hatırlatmamız lazım. Çalışmada misyon alan yüksek lisans öğrencisi Lin Zhao ise aerojelin bir “sera etkisi” yarattığını tabir etmiş.

Profesör Wang’e nazaran daima bir üretim sürecinden fazla kesim modül üretilen aerojel, sanayi ortamında kullanmak için şimdi maliyet faal değil. Lakin bahsi geçen üretim metodunun mesken kullanımı için uygun olabileceğini söz eden Wang, vakum temelli sistemlere kıyasla kendi buldukları prosedürün daha ekonomik olabileceğini belirtmiş.

Başa dön tuşu