Güneş enerjisi destekli elektrikli otomobil Lightyear One, 800 km menziliyle tanıtıldı

2016 yılında kurulan Lightyear isimli şirket, güneş gücü dayanaklı elektrikli arabasının tanıtımını yaptı. Güneş gücü takviyeli en uzun menzilli araba olarak lanse edilen Lightyear One, dolu batarya ile 800 km’ye kadar yol alabiliyor.

Tepeden tırnağa verimlilik odaklı tasarlanan Lightyear One’ın üzerinde 5 metrekare büyüklüğünde güneş panelleri bulunuyor. Klâsik panellerden farklı olarak, bu panellerdeki hücreler büsbütün bağımsız olarak çalışıyor. Yani tavan yahut kaput üzerindeki panelin bir kısmı gölgede kalsa bile başka kısımdaki hücreler güç toplamaya devam ediyor. Ayrıyeten şirketin tezine nazaran bu paneller %20 oranında daha fazla enerji sağlıyor.

Paneller bir saatte 12 km’lik güç depoluyor

Seyahat esnasında bile güneşten elde ettikleri enerjiyi bataryaya aktaran paneller bir saatte 12 kilometre menzil sağlayacak formda güç depoluyor. Lightyear, geliştirdikleri aracın yılda ortalama 20 bin kilometrelik yolun %40’ını güneş gücünden sağladığının altını çiziyor. Lightyear One’ın motor gücü ve bataryası şimdi açıklanmadı. Ancak aracın 5 kişilik olduğu ve her bir tekerlekte bulunan bağımsız elektrik motorlarından güç aldığı biliniyor.

Lightyear One’ın bataryası güneş gücü dışında şarja takılarak da doldurulabiliyor. 22 kW’lık şarj ile saatte 209 km üzere bir menzil sağlanırken, 75 kW’lık süratli şarjla da bir saatte 507 km’lik menzil elde edilebiliyor. Lightyear One’ın başlangıç fiyatı 149 bin euro olarak belirlenmiş. Teslimatları 2021 yılında başlayacak araç şimdiden birinci 100 adet siparişi tamamlamış durumda.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu