Rusya Türk astronot için Türkiye’den adım bekliyor!

Rus uzay ajansı Roscosmos’un iştiraki, fırlatma süreci sağlayıcısı Glavcosmos’un Lideri Dmitriy Loskutov, Türkiye’nin uzaya Türk astronot gönderilmesiyle ilgili Türkiye’den adım beklediklerini söz etti.

Rusya Türk astronot için Türkiye’den adım bekliyor!

Washington’daki Milletlerarası Astronomi Kongresi çerçevesinde Sputnik’e konuşan Loskutov, “Türk meslektaşlarımızdan yapılan teklife karşı Türkiye’den adım bekliyoruz, ilk Türk astronotun 2023’te Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gidebilir, teklif üzerinde çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

Loskutov ayrıyeten yaptığı açıklamada,; 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğu için bu kıymetli tarihe özel olarak, uçuşun bu periyoda denk getirilebileceğini söz etti.

Loskutov, “Prensipte Türk astronotun hazırlanması ve uçuşun gerçekleştirilmesi için vakit var” diyerek kelamlarına devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu teklife kayıtsız kalmayarak, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Lideri Rogozin’in Cumhuriyet’in 100. yılında UUİ’ye bir Türk astronot gönderme teklifini daha evvel kabul etmişti. Lakin şimdi resmi olarak bir çalışma başlatılmış değil.

Başa dön tuşu