Google’a dava açıldı: Dijital reklam pazarında tekel olmakla suçlanıyor

Bir mahkeme evrakına nazaran, ABD Adalet Bakanlığı, Salı günü Alphabet çatısı altıda olan Google’a dijital reklamcılık işinde monopol olduğu gerekçesiyle dava açtı. Hükümet, Google’ın dijital reklamcılık teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak yahut azaltmak için rekabete muhalif, dışlayıcı ve yasa dışı yöntemler kullandığını söyledi.

Tekelcilikten ikinci dava

Bu, tekelciliğe karşı yasanın ihlal edildiği argümanıyla Google’a açılan ikinci federal antitröst davası. 2020’de Google aleyhine açılan Adalet Bakanlığı davası, Google’ın arama inhisarına odaklanıyor. Salı günü açılan davada Google’ın ana eyaleti Kaliforniya da dahil olmak üzere sekiz eyalet, bakanlığa katıldı.

Reklam pazarında tekel

Davada “Google, dijital reklam bölümünde manalı rekabeti engelledi ve yeniliği engelledi, rekabet üstü kârlar elde etti. Günümüzün güçlü internetini mümkün kılan reklamverenlerin ve yayıncıların çıkarlarını desteklemek için, özgür piyasanın adil bir halde işlemesini engelledi.” tabirleri dikkat çekiyor.

Gelirlerinin %80’ini oluşturuyor

Google, açık farkla pazar önderi olmaya devam ederken, ABD dijital reklam gelirindeki hissesi 2016’da %36.7 iken %28.8’e düştü. Google’ın reklamcılık işi, gelirinin yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Öte yandan, bu haberlerin üzerine Google payları %1.3 düştü.

Başa dön tuşu