Gelmiş geçmiş en güçlü Ferrari: İşte İtalyan üreticinin ilk hibrit süper otomobili

İtalyan harika araba üreticisi Ferrari’nin birinci plug-in hybrid otomobili resmi olarak tanıtıldı. Ferrari SF90 Stradale ismiyle lanse edilen harika araba, şirketin yol ve pist arabaları ortasında sağlam bir köprü vazifesi görüyor. Ferrari SF90 Stradale, birebir vakitte motorsporları ünitesi Scuderia Ferrari’nin 90. yıl dönümünü kutlamak ismine geliştirilmiş.

Hibrit motorlu Ferrari SF90 Stradale modelinin kaputu altında turboşarjlı 4.0 litre V8 ünite bulunuyor. Tek başına 769 beygir güç ve 800 Nm tork üreten bu motor, hibrit sistem sayesinde üç elektrik motoruyla destekleniyor. Bunlardan bir tanesi V8 ile 8 ileri çift kavramalı şanzıman ortasına, başka ikisi de ön aksa entegre edilmiş durumda. 7.9 kWh lityum iyon bataryadan güç alan motorlar toplamda 217 beygir güç üretiyor.

Söz konusu kombinasyonla birlikte dört tekerlekten çekiş özelliği kazanan Ferrari SF90 Stradale modelinin toplam gücü elektrik dayanağıyla birlikte 986 beygire çıkıyor. Bu sayede araç, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede ve 0-200 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor. Azamî hızı 340 km/s olan Ferrari SF90 Stradale, saf elektrik modunda sadece 25 km ilerleyebiliyor. Elektrik motorları ön aksta olduğu için bu moddayken önden çekişli bir araç oluyor.

Hibrit sistemin en büyük dezavantajlarından biri yük artışı. Ancak plug-in hybrid motorlu Ferrari SF90 Stradale’in tartısı sadece 1,570 kg olarak ölçülüyor ve bunun 270 kg’ı hibrit sisteme ilişkin. Çünkü İtalyan üretici, aracın yükünü düşük tutmak ismine hem gövdede hem de şaside karbon fiber ve yeni alüminyum alaşımlar gibi hafif malzemelerden faydalanmış. Bu durum, Ferrari SF90 Stradale’i hafifletmekle kalmamış, birebir vakitte eski platformlara göre sertliği %20, burulma direncini de %40 oranında arttırmış.

Dört farklı sürüş modu ile en düzgün sürüş deneyimi 

Ferrari SF90 Stradale modelinin direksiyonunda eManettino adı verilen yeni bir düğme mevcut. Bu düğme, şoförün dört farklı sürüş modu ortasından tercih yapmasına imkan veriyor. eDrive modu, arabanın saf elektrik modunda sessiz bir biçimde ilerlemesini sağlıyor. Hybrid modu, varsayılan ayarlarda mümkün olan en verimli sürüş kaidelerini oluşturuyor. Performance modu V8 üniteyi daima misyona hazır tutarken, Qualify modu da tüm motorların azamî gücünü kullanmasını ve aracın tam potansiyeline ulaşmasını sağlıyor.

Ferrari SF90 Stradale modelinde sürüş dinamiklerini optimize eden yeni bir elektronik araç denetim sistemi mevcut. Bu sistem, üretilen torkun tekerlekler ortasında dağılımını yöneten çekiş denetim sistemiyle birlikte çalışıyor. Kelam konusu sistemde ayrıyeten ön akstaki elektrik motorlarını baz alan ‘tork yönlendirme’ işlevi ve fren torkunu hidrolik sistem ve elektrik motorları ortasında paylaştıran yüksek teknolojili fren sistemi de bulunuyor.

250 km/s süratte 390 kg yere basma kuvveti 

LED Matrix farları, Camaro’ları andıran stop lambaları ve aerodinamik ögeleriyle dikkat çeken bir dizayna sahip Ferrari SF90 Stradale’in kabininde 16 inç dijital gösterge paneli bulunuyor. Navigasyon sisteminden klima denetimlerine kadar pek çok bilginin yer aldığı bu sistem, üç kollu direksiyondaki dokunmatik tuşlardan kolaylıkla denetim ediliyor. İtalyan üretici, Ferrari SF90 Stradale’in 250 km/s süratte 390 kg yere basma kuvveti uyguladığını belirtirken, bunun yüksek performanslı yol araçları için yeni bir kıstas olduğunu tez ediyor.

Foto Galeri | 8 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu