Galaksilerin çarpışmasından geriye kalan enkazda yaşıyoruz

Samanyolu galaksisinin milyarlarca yıl evvel çarpıştığı bir galaksinin izleri bugün hala tesirini sürdürüyor. Bilim adamları geçtiğimiz Kasım ayında Samanyolu etrafında dönen düşük yoğunluklu fakat görece büyük bir galaksi keşfettiklerini açıkladılar. Bu galaksiye Antlia 2 ismi verildi.
Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden bir küme araştırmacı, Samanyolu galaksisinin dışında yer alan hidrojen disklerdeki dalgalanmanın, milyarlarca yıl evvel Antlia 2 ile Samanyolu galaksisinin çarpışmasına bağlı olduğuna dair kanıtlara ulaştıklarını açıkladılar. Hidrojen disklerdeki dalgalanmalar onlarca yıldır çözülemeyen bir gizem olarak bilim dünyasındaki yerini koruyordu.
Doçent Sukanya Chakrabarti başkanlığındaki araştırmacı takım, Avrupa Uzay Ajansı Gaia uydusundan aldıkları datalarla Antlia 2 galaksisinin yörüngesini geriye dönük olarak hesaplamışlar. Yaptıkları simülasyon sonucunda yaklaşık 6 milyar yıl evvel iki galaksinin çarpıştığını ve bu çarpışmanın Samanyolu galaksisindeki dalgalanmalara neden olduğunu görmüşler.
Elde edilen bulgular, bir tezi de çürütmüş durumda. Mevcut dalgalanmaları açıklayan bir teori de Samanyolu galaksisiyle Sagittarius cüce galaksisinin çarpışmış olmasıydı. Simülasyonlar bunun mümkün olmadığını göstermiş.

 

Chakrabarti ve takımı, Antlia 2’nin öteki bir gizemin çözülmesine yardımcı olabileceğine inanıyor: Karanlık Madde. Karanlık hususun tabiatının ne olduğunu tam olarak bilmediğimizi vurgulayan Chakrabarti, “Ancak, ne kadar karanlık husus olduğunu bildiğinize inanıyorsanız, o vakit tespit edilemeyen tek şey yarıçapa bağlı yoğunluk değişimidir.” diye vurguluyor.
Yine Chakrabarti tarafından 2009 yılında karanlık unsur açısından ağır olduğu tespit edilen cüce galaksiyle Antlia 2’nin pozisyonları örtüşüyor. Chakrabarti, “Antlia 2 varsayım ettiğimiz cüce galaksiyse, yörüngesinin ne olduğunu biliyoruz. Yaptığımız simülasyonla galaktik diske yaklaşması gerektiğini de biliyoruz. Bu durum da galaksinin sırf kütle profili üzerinde değil, tıpkı vakitte yoğunluk profili üzerinde de sıkı kısıtlamalar koyar. Bu da Antlia 2’yi karanlık unsurun tabiatını öğrenmek için eşsiz bir laboratuvar olarak kullanabileceğiniz manasına gelir” diyor.

Başa dön tuşu