Ford ve Vodafone, ‘Park Yeri Kılavuzu’ isimli yeni bir teknoloji test ediyor

Yapılan bir araştırmada Avrupa’nın büyük kentlerindeki sürücülerin yılda 67 saatini boş park yeri bulmaya harcadığı ortaya çıkmış. Bu arayışın şahsa maliyeti de yılda 1,250 euro olarak açıklanmış. Kelam konusu durumun kent için trafiğini de etkilediğini belirten Ford, Vodafone ile birlikte yeni bir teknoloji test ettiklerini açıkladı.

Park Yeri Kılavuzu olarak isimlendirilen bu temaslı araç teknolojisinin şoförlerin en büyük yardımcısı olması planlanıyor. Kelam konusu teknoloji, kentteki otoparklardan gelen dataları anlık güncellemelerle merkez bilgisayara aktarıyor. Burada depolanan yol durumu ve otopark bilgileri, Geolocation sayesinde tespit edilen fiziki pozisyon baz alınarak sistem üzerindeki araçlara gönderiliyor. Bu sayede şoförlerin yoldaki trafiğin durumundan ve etrafındaki boş park yerlerinden süratlice haberdar olması sağlanıyor.

“Günümüz navigasyon sistemleri park yeri bulmada başarısız”

Ford Avrupa’nın eser geliştirme mühendisi Tobias Wallerius’a nazaran günümüz navigasyon sistemleri bizi varış noktasına götürmekte hayli başarılı. Ama mevzu – bilhassa kent merkezlerinde – park yeri bulmaya geldiğinde gereğince yardımcı olamıyorlar. Bir irtibatlı araç teknolojisi olan Park Yeri Kılavuzu ise bu meseleye süratlice tahlil bularak şoförleri hem para hem de vakit kaybından kurtaracak. Vodafone İnovasyon Müdürü Michael Reinartz’a nazaran de bu sistem geliştikçe trafik daha akıllı olacak ve park yeri ararken yaşanan gerilim azalacak.

Ford ve Vodafone’un Park Yeri Kılavuzu şimdilerde Almanya’nın Düsseldorf kentinde pilot proje olarak test ediliyor. İlerleyen etapta Trafik Işığı Yardımcı Sistemi, Tünel Bilgi Sistemi, Trafik Denetim Sistemi ve Olumsuz Hava Şartları İhtar Sistemi üzere projelerin de test edileceği söyleniyor.

Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu