Facebook ve Twitter, Beyaz Saray’ın düzenleyeceği sosyal medya zirvesine davet edilmedi

Sosyal medyanın en büyük iki oyuncusu olan Facebook ve Twitter’la ilgili olaran epeyce enteresan bir haber gündeme düştü. CNN’in yayınladığı bir rapora nazaran önümüzdeki Perşembe günü Beyaz Saray‘ın düzenleyeceği toplumsal medya tepesine garip bir halde Facebook ve Twitter davet edilmedi.

Facebook ve Twitter şikayet konusu

CNN‘e konuşan kimi yetkililer, bunun şaşırtan olmadığını ve bu zirvenin sağ merkezli bir şikayet oturumu biçiminde geçeceğini tabir ettiler. Düzenlenecek olan bu dorukta, büyük teknoloji şirketlerinin yaşadıkları ve yaşattıkları zorluklar masaya yatırılacağı belirtilmiş olsa da, toplumsal medya deyince akla gelen ilk iki şirketin, oturumun dışında tutulmasının ise farklı nedenleri var.

Washington Post geçtiğimiz hafta yayınladığı bir haberde, toplumsal medya devlerini eleştiren çok sayıda sağcı avukat olduğunu bildirmişti. Bu avukatlar Facebook ve Twitter’ın muhafazakarlara karşı önyargılı olduklarını ve sansür uyguladıklarını tez ediyorlar. Şirketler her ne kadar bu iddiaları reddetmiş olsalar da, yapılacak olan bu oturumun ana hususlarından birinin de bu olacağı belirtiliyor. ABD Lideri Trump da bu hususta açıklamalar yapmış ve büyük teknoloji şirketlerinin sistemli aralıklarla denetlenmesi gerektiğini savunmuştu. Mevzuyla ilgili olarak iki şirketten de şimdi bir açıklama gelmiş değil. Lakin Beyaz Saray’ın yansıları üzerine çekmemek için son bir atılımla bu şirketleri davet edebileceği söylentileri de mevcut.

Başa dön tuşu