Facebook tarafından geliştirilen yapay zeka, profesyonel poker oyuncularını yendi

Yapay zekanın Satranç, Go, DOTA 2 ve Starcraft II bilgisayar oyunlarında insanları yendiğini görmüştük. 2017 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geliştirilen bir yapay zeka programı olan Libratus ise teğe bir oyunda dört profesyonel poker oyuncusunu alt etmeyi başarmıştı. Fakat Facebook bunun daha güzelini yaptı.

En zorlandığı kısım yapılan blöfler

Libratus’un halefi Pluribus, ortalarında dünya poker şampiyonlarından Darren Elias’ın da bulunduğu birçok profesyonel poker oyuncusunu yendi. Bu muvaffakiyet çok oyunculu bir oyunda birinci kere bir yapay zekanın insanüstü bir performans göstermesi olarak açıklanıyor. Birden fazla rakiple oynamanın karmaşıklığıyla başa çıkmak için Pluribus’un, çeşidin sonuna kadar rakiplerinin nasıl oynayacaklarını denemek yerine, yalnızca iki yahut üç atılım evvelce tahmin etmek üzere tasarlandığı tabir edildi.

Gerçek oyuncuların yaptıkları blöfler ise, yapay zekanın en zorlandığı kısım olarak açıklanıyor. Öbür yapay zeka modellerinde olduğu üzere, Pluribus da sekiz gün oynayarak ve yüz binlerce el ile kendini yavaşça geliştirerek pokerde ustalaştı. Yazılım 512 GB’dan daha az RAM kullanan 64 çekirdekli bir sunucu kullanılarak oluşturuldu. İki Haswell işlemcisiyle çalışıyor ve oyun sırasında 128 GB RAM kullanıyor.

Başa dön tuşu