Evrimin Canlılar Yokken Bile Var Olduğu Kanıtlandı

Bilim insanları, ilkel protein sentezini simüle ederek önemli bir sonucu ortaya koydu. Proteinlerdeki aminoasitlerin, kimyasal bileşenler tarafından doğal seçilim ile oluştuğu ortaya kondu.

Canlıların doğal seçilim yoluyla tarih boyunca evrimleştiği ve evrimleşmeye devam ettiği, bilim dünyasının en kabul gören ve en tartışmalı teorilerinden birisi olmaya devam ediyor. Peki, evrimin temelleri nereden başlıyor?

Çoğu kişinin aklına hücresel boyuttaki canlılar cevabı gelse de durum bu değil. Hatta yeni bir araştırma, Dünya üzerindeki bütün canlıların ortak atası hakkında önemli ipuçları sundu. Evrim, dünya üzerinde bir canlı yokken bile sürüyordu.

Yavaş yavaş açıklayalım: Canlılar dünyası, varlığını 20 amino aside borçlu:

aminoasit

Hücrelerimizin işleyişinde kritik görevler üstlenen proteinler, sadece 20 adet amino asidin farklı dizilimleriyle meydana geliyor. Fakat doğada ve evrende aslında bu kadar az sayıda amino asit bulunmuyor. Örneğin, sadece 1969’da Avustralya’ya düşen bir gök taşında 85 farklı amino aside rastlanmıştı.

Peki doğa, neden sadece bugün bildiğimiz yaşamı oluşturan 20 adet amino asidi seçti? Bilim dünyası, bu 20 amino asidin 10’unun Dünya’nın oluşum aşamasındaki atmosfer ve gök taşları kaynaklı olduğunu varsayıyor. Fakat diğer 10 amino asidin seçimi konusunda bir bilgi bulunmuyordu.

Yeni araştırma, bu seçimin neye göre yapıldığına ışık tutuyor:

aminoasit

Amerikan Kimya Derneği bünyesinde yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, yaklaşık 4,6 milyar yıl önceki Dünya’yı simüle etti. Simülasyon, Dünya üzerindeki ilkel protein sentezini yeniden oluşturdu.

Bugün bakterisinden insanına tüm canlılarda yer alan 20 amino asit, simülasyona göre doğal seçilim yoluyla seçildi. Organik bileşikler, proteinleri oluşturacak amino asitleri, proteinin fonksiyonuna göre sunacağı faydayı göz önüne olarak seçtiği görüldü.

amino asit

Diğer bir deyişle doğada en çok bulunan amino asit değil, proteinin görevine en çok katkı sağlayacak amino asitler seçiliyordu.

Bu da, gezegenimizde daha yaşam yokken kimyasal moleküllerde dahi doğal seçilim olduğunun kanıtı oldu. Seçimi gizemli 10 amino asidin kaynağı da bu şekilde yeni bir teoriye sahip oldu.

Araştırmaya, bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bütün Yaşam Neden Aynı 20 Amino Asite İhtiyaç Duyuyor? İşte Bilimsel Nedeni

Başa dön tuşu