Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, Tesla’yı geride bıraktı

Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX, tam 33,3 milyar dolarlık pahaya ulaşarak dünyanın en kıymetli üç özel şirketinden (halka açık olmayan) birisi haline geldi. CNBC tarafından yapılan habere nazaran SpaceX, şu anda Elon Musk’ın araba şirketi Tesla’dan daha kıymetli durumda.

Tesla için geride bıraktığımız bir yıllık süreç bildiğiniz üzere hayli şiddetli geçti. Şirketin 2018 Ağustos ayındaki piyasa pahası 67 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Ağustos ayından sonra yaklaşık 9 ay içerisinde ise Tesla’nın piyasaya bedeli yarı yarıya düştü.

Tesla’nın tersine SpaceX ise piyasa bedelini daima olarak artırıyor. Şirketin bedeli 2019’un başlarında yaklaşık 30 milyar dolar olarak belirtilmişti. Artık bu sayı beş ay içerisinde 3 milyar dolar daha artış gösterdi. Burada bilhassa de Starlink projesinin tesiri büyük olmuş. Projenin resmen start vermesiyle birlikte SpaceX kıymetli ölçüde yeni yatırımlar almayı başardı. SpaceX şu anda en azından kağıt üzerinde Tesla’dan daha pahalı bir şirket.

Uzayda ihtilal yapan şirket: SpaceX

Tekrar kullanılabilir roketleriyle bir arada uzay dalında yeni bir periyodun kapılarını aralayan SpaceX, rakiplerini kısa müddette birer birer alt ederek bölümün başkan ismi haline geldi. SpaceX bir taraftan NASA ve ABD ordusundan yüklü kontratlar almayı başarıyor, öbür bir taraftan da milletlerarası şirketler ve ülkelerle de mutabakatlar yapıyor. Örneğin Türkiye’nin Türksat 5A ve 6A uydularını da SpaceX uzaya gönderecek.

SpaceX’in kurucusu ve tek sahibi pozisyonunda olan Elon Musk ise şirketi kurduğu günden bu yana tek bir gayeye odaklanmış durumda: Mars’a insan göndermek. Musk, tüm bu uzay nakliyeciliği işlerini Kızıl Gezegen’e giden yolda birer basamak olarak görüyor. Musk’ın ayrıyeten Starlink projesinden de yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir beklentisi var. Bakalım Elon Musk, kesin amacı olan Mars’ta koloni kurma hayalini gerçeğe dönüştürebilecek mi. 

Başa dön tuşu