Elon Musk, insanların Mars’a nasıl ineceğini paylaştı

Elon Musk, Twitter hesabında gelecekte insanların Kızıl Gezegene nasıl ineceğine dair inandığı şeyi gösteren bir görüntü paylaştı. Twitter, Tesla ve SpaceX CEO’su’nun paylaştığı görüntüde kısa mühlet evvel gerçekleştirilen USSF-67 görevini tamamlayan iki Falcon Heavy roketinin inişi görünüyor.

Musk, insanları Mars’a bu türlü indirecek

SpaceX tarafından gerçekleştirilen USSF-67 misyonu bir evvelki USSF-44 isimli Falcon Heavy vazifesinde olduğu üzere ABD Uzay Kuvvetleri’nin uydularını taşıyordu. USSF-67 vazifesindeki ana uydu Dünya’nın yaklaşık 35,700 kilometre üstünde konumlandırılacak olan SATCOM 2 (CBAS-2) uydusunu taşıyordu. Bu uydunun yanı sıra 5 tane daha askeri küçük uydular da yörüngeye taşındı. Açıklananlara nazaran öteki uydular genel olarak ABD’nin savaş uçaklarının uzay yeteneklerinin ve haberleşmesinin geliştirilmesini hedefliyor.

Bu ortada Falcon Heavy roketlerini SpaceX sıklıkla kullanmıyor. Hatta USSF-44 misyonunun üzerinden 3 yılı aşkın bir mühlet geçmiş durumda. Bu iki vazifenin dışında Falncon Heavy, üç tane daha uçuş gerçekleştirdi: Haziran 2019, Nisan 2019 ve Şubat 2018. 2018’deki uçuşta Tesla Roadster fırlatılmıştı.

Ek olarak, Falcon Heavy aracında 27 adet Merlin motoruyla birlikte 5 milyon libreden fazla bir itiş gücü elde ediliyor. NASA’nın Artemi 1 Ay misyonunda kullandığı SLS roketi an itibariyle dünyanın en güçlü roketi pozisyonunda. Ancak SpaceX, Mars vazifeleri için Starship isminde farklı bir roket sistemi hazırlıyor ve test ediyor. Starship roketi, insanları Mars’ın yüzeyine indirecek ve 100 tonluk bir kargo kapasitesi sunacak. Starship, 33 Raptor motoruyla fırlatma rampasından 16 milyon librelik şaşırtıcı bir itiş gücüyle fırlatılacak. Lakin şimdiye kadar planlanan uçuş için bir tarih açıklanmadı.

Başa dön tuşu