Elektrikli SUV üretimi için Toyota ve Subaru ortaklık kuruyor

Toyota ve Subaru, iki şirketin de kendi markaları altında üretecekleri SUV segmentindeki arabalar için ortak bir elektrikli araç platformu kuracaklarını duyurdu.

Son yıllarda hibrit araçlar üretmek maksadıyla da bir ortaya gelen iki şirketin elektrikli araç pazarında ise rakiplerinin gerisinde kaldığı biliniyordu.

 

Şirketler yaptığı açıklamada, “Elektrikli araç pazarındaki süratli değişime ayak uydurmak için klasik metotların ötesine geçerek yeni bir iş modeli oluşturmak niyetindeyiz. İki şirketin de deneyimlerinin bir ortaya getirileceği bu modelde birinci olarak bir BEV (Battery Electric Cars – Akümülatörlü Otomobiller) platformu oluşturulacak. Farklı segmentlerdeki arabalara entegre edilebilecek bahsi geçen platform sayesinde C ve D sınıfı sedanlar ile SUV segmenti araçlar üretilebilecek.” tabirlerini kullanmış.

2021 yılında yollara çıkabilir 

Yapılan açıklamalarda elektrikli SUV’ları ne vakit yollarda görebileceğimiz ile ilgili bir bilgi ise bulunmuyor. Lakin yakın geçmişte, Toyota’nın 2021 yılında birinci elektrikli aracını piyasaya süreceği haberleri bölümde yankılanmıştı. Subaru’nun da Toyoto ile emsal bir takvim izleyerek 2021 yılını birinci elektrikli aracı için maksat seçtiği biliniyordu.

Şirketlerin yapacakları yeni duyuruları kaçırmamak için bizleri takip etmeye lütfen devam edin.

Başa dön tuşu