Elektrikli minibüs projesi pahalıya patladı

Sverdlov şirketten tamamen ayrılmayacak, bunun yerine Disney tarafından satın alınmadan önce Marvel Entertainment’ın CEO’su olarak görev yapan Arrival başkanı Peter Cuneo ile yer değiştirecek.

Arrival’ın EV için büyük planları vardı ve bir elektrikli minibüs, otobüs ve araba geliştiriyordu. Ancak 2022’nin ortasında şirket, nakit parası kalmadığı için iş gücünü azalttı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ABD pazarı için minibüslerini geliştirmeye odaklanmak için otobüs ve araba projelerini tamamen kapattığını duyurdu ve kararında ABD’nin sunduğu EV vergi kredilerini önemli bir etken olarak gösterdi. Cuneo, iflas tehdidi altında para toplamaya çalışırken şirketi yönetecek.

Elektrikli minibüs projesi pahalıya patladı

Arrival, bu takasa muhtemelen Cuneo’nun uzmanlığını kullanabileceğini umarak karar verdi. Sonuçta Cuneo başarılı kurumsal geri dönüşleri yönetmesiyle tanınıyor ve CEO olarak görev yaptığı süre boyunca Marvel’ın iflastan çıkmasına da yardım etmişti. Cuneo ne yapmaya karar verirse versin, bunu tek bir kilit yöneticinin yardımı olmadan başarmak zorunda kalacak: Şirket başkanı ve strateji şefi Avinash Rugoobur, görevlerinden ayrıldı ancak yine de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaya devam edecek.

EV girişimi, 2018’de yeni nesil elektrikli dağıtım kamyonetleri inşa etmek için UPS ile iş birliği yaptı ve 2020’de UPS, önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülmek üzere 10.000 araç siparişi verdi. Arrival Eylül ayında, üretimle ilgili sorunlara rağmen bir “üretim doğrulama aracı” inşa edildiğini ve yıl sonuna kadar müşterilere 20 minibüs teslim edebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu