Elektrikli Honda E’de yan ayna kameraları standart olacak

Son devirde bilhassa elektrikli araba konseptlerinde sıkça gördüğümüz yan ayna kamerası, husus seri üretime geldiğinde birçok vakit yerini klasik aynalara bırakıyor. Doğal ki bunda yasal zorunlulukların hissesi da büyük. Honda, yeni elektrikli arabasıyla bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

Sürüş menzilinde %3,8 güzelleşme sağlıyor 

Japon üretici, elektrikli Honda E modelinde yan ayna kameralarının standart bir özellik olarak sunulacağını duyurdu. Şirket, klasik yan aynalar yerine kullanılan kameraların tasarım, güvenlik ve aerodinamik açıdan kıymetli avantajlar sunduğuna inanıyor. Aracın yalın ve kolay dizaynına katkıda bulunan bu sistem, tıpkı vakitte aerodinamik sürtünmeyi klasik aynalara kıyasla yüzde 90 oranında azaltıyor. Bu da sürüş menzilinde yaklaşık %3,8’lik bir iyileşme sağlıyor.

Honda E’deki yan ayna kamera sistemi, imajları araç içine yerleştirilen iki adet 6 inçlik ekrana aktarıyor. Kelam konusu ekranlar ön konsolun her iki ucuna, şoförün rahatlıkla görebileceği halde pozisyonlandırılmış. Şoför, araç ayarları üzerinden ‘normal açı’ ve ‘geniş açı’ olmak üzere iki farklı görüş açısı seçebiliyor. Bu özellik sayesinde kör nokta olağan açıda %10, geniş açıda ise %50 oranında azaltılabiliyor. Ayrıyeten geri vites seçildiğinde geliştirilmiş kamera açısına ek olarak ekranda kılavuz çizgileri beliriyor.

Honda E, tek şarjla 200 km menzil sunuyor 

Kısaca hatırlatmak gerekirse; geriden itişli bir mimari üzerine heyeti olan Honda E tek şarjla 200 km sürüş menziline sahip. Aracın bataryası süratli şarj özelliği sayesinde 30 dakikada yüzde 80 doluma ulaşıyor. Bu da yarım saatte 160 km menzil manasına geliyor. Honda E için muhakkak Avrupa ülkelerinde rezervasyonlar başlamış durumda.

Başa dön tuşu