Elektrik telleri neden kışın gergin yazın sarkık olur?

Kış ayına girerken hepimizin aklına gelen birtakım sorular olabiliyor. Kimilerimiz bu soruları merak edip araştırırken, kimilerimiz ise “amaan banane” diyip geçebiliyor. Bugün sizlere yaz ve kış aylarında epey bariz olan bir durumdan bahsedeceğiz.

Teller yazın sarkıkken kışın neden gergin olur?

Ana sorumuz tellerin sıcaklık durumuna nazaran şekillenmesi diyebiliriz. Birtakım hususlar sıcaklığa maruz kaldıklarında hacimlerinde büyük değişiklikler olabiliyor. Yahut tam aksisi durum kelam konusu olduğunda hacimleri düşebiliyor. Biraz daha ayrıntıya inersek: Yazın sıcak aylarda sarkık olarak gördüğümüz teller ne oluyor da kışın sarkabiliyor? İşte bu sorunun cevabını bize “Genleşme ve Büzüşme” veriyor.

Kısaca Genleşme ve Büzüşme değinirsek;

Genleşme nedir?

Isının unsurlar üzerinde bıraktığı tesirlerinden birisidir. Genleşme demek maddenin hacmini ısı aldığı için artırmasıdır diyebiliriz. Örnek olarak ise yazın elektrik tellerinin sarkık vaziyete geçmesini söyleyebiliriz. Hacmi artan teller bundan ötürü ağırlaşmaya ve sarkmaya başlar. En nihayetinde bizim yazın gördüğümüz halini alırlar.

Büzüşme ise;

Maddenin ısı verdiği için hacmini azaltmasıdır desek kâfi olabilir. Bu olayda ise teller, hacim kaybettikleri için hafifleyerek gergin duruma gelirler. Yaz aylarında gördüğümüz fakat kışa gerçek gerginleşen hadisenin aslını bu formda açıklayabiliriz. Genleşmeye bir öbür örnek verecek olursak Güneş’imizin ömrünün sonuna gerçek sıcaklığını arttırmasını söyleyebiliriz.

Ölüm evresine girecek olan Güneş‘in sıcaklığı artarak hacminin büyümesine ve etrafından dönen gezegenlere şu anki pozisyonundan daha fazla yaklaşmasına neden olacak. Daha sonra sıcaklık kaybedecek olan Güneş gitgide küçülerek hacmini kaybedip kırmızı cüce formunu alacak.

Genleşme ve büzüşmeyi kısaca sizlere anlatmaya çalıştık. Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu