Efsanevi Formula 1 pilotu Niki Lauda hayatını kaybetti

Formula 1’in efsanevi isimlerinden biri olan Niki Lauda hayatını kaybetti. 70 yaşında hayata veda eden Lauda, üç defa Formula 1 şampiyonu olmuştu. Ayrıyeten 2012 yılından bu yana Mercedes Formula 1 grubunun bağımsız idare heyeti üyesiydi.

Son yıllarda sıhhat meseleleriyle boğuştuğu bilinen Lauda’ya, bundan 8 ay evvel akciğer nakli yapılmıştı. Efsanevi pilot akciğer nakli sonrası grip enfeksiyonu geçirmiş ve 2019’un başında tekrar hastaneye kaldırılmıştı. Bugün ailesi tarafından yapılan açıklamada efsanevi pilotun Pazartesi günü hayatını kaybettiği bildirildi.

“Hepimiz için bir rol modeldi”

Niki Lauda’nın vefatının akabinde ailesi tarafından şu açıklama yapıldı: “Tükenmek bilmeyen yaşama sevinci, dürüstlüğü ve cüretiyle bilinen bir insandı. Mesleğinde hepimiz için bir rol model, özel hayatında ise sevgi dolu bir eş, baba ve dedeydi. Lauda’yı çok özleyeceğiz“

Lauda, şampiyonluk gayreti verdiği 1976 döneminde Almanya Grand Prix’inde geçirdiği kazada ağır yanık yaraları almasına karşın 40 gün içinde tekrar yarışlara katılma azmi göstererek sporseverlere örnek olmuştu.

Niki Lauda kimdir?

1949’da Viyana, Avusturya’da doğan Andreas Nikolaus Lauda ya da bilinen ismiyle Niki Lauda mesleğine teknik takım üyesi olarak başladı. 1971 yılında March kadrosuna giren Lauda hem F1 hem de F2’de yarıştı. 1973’de BRM’ye katılan Lauda, 1974 yılında ise BRM’den ayrılıp Ferrari’ye geçen Clay Regazzoni’nin tavsiyesiyle, Enzo Ferrari tarafından ekibin pilotu olarak mesleğine devam etti. Ferrari ile 1975 ve 1977’de, McLaren ile 1984’te Formula 1 şampiyonluğu yaşadı.

Başa dön tuşu