DM ne demek? Instagram ve Twitter’da DM atmanın anlamı

Sosyal medya platformlarında gezinirken, “DM’den yazın”, “DM atmak yasak!” “DM’den yürümek” üzere tabirlerle karşılaşmışsınızdır. Çabucak her toplumsal ağda kullanıcıların birbirleriyle özel olarak mesajlaşmasını sağlayan bir direkt iletileşme sistemi var. Bu sistemde; Instagram, Facebook, Twitter, TikTok yahut öbür bir mecrada bir bireye direkt ileti gönderdiğinizde içeriğini sırf siz ve alıcı görebiliyor. Üstelik sadece kullanıcılar değil, işletmeler de abonelerine ve müşterilerine dayanak vermek için DM sistemini kullanıyor. Pekala, DM ne demek? Direct Message nasıl atılır? İşte dijital dünyada direkt ileti manasına gelen DM hakkında tüm merak edilenler:

DM ne demek ❌

DM terimi, Direct Message yani Türkçesiyle Direkt Mesajkelimelerinin baş harflerini temsil ediyor. DM nedir kısaca açıklamak gerekirse; DM, direkt ileti manasına geliyor ve toplumsal medyada özel bildiri göndermek için kullanılan bir araç.

Bir iletinin bir kullanıcıdan başkasına özel olarak gönderilmesi manasına gelen DM, internette her türlü bağlantının kısaltılmış hali. DM terimi Twitter’dan geliyor lakin kısaltma bugünlerde Instagram dahil birçok platformda kullanılıyor. Sırf toplumsal ağlarda takip ettiğiniz şahıslarla özel olarak iletileşmek için değil, bir marka yahut işletmeyle süratli ve kolay bir formda irtibata geçmek istediğinizde kulanacağınız bir irtibat aracı. Doğrudan bildiri göndermek, e-posta göndermeye benziyor lakin karşı taraftan çok daha süratli halde karşılık alabiliyorsunuz.

Instagram ve Twitter’da direkt ileti nedir ✏️

Instagram’da DM, kısaca direkt iletileşme manasına gelmektedir. Yani öbür bir kullanıcı ile direkt ve özel olarak bağlantı kurma formu diyebiliriz. DM yani Türkçesiyle direkt bildiri sözü, Twitter’da da birebir manaya gelmektedir.

Instagram ve Twitter’da kullanıcılar, birbirlerini takip etmek zorunda kalmadan platformdaki rastgele birine bildiri gönderebiliyor. Bu cins iletiler, Facebook’ta olduğu üzere ileti istek klasörüne gidiyor, onaylanması durumunda iletileşme başlıyor.

Facebook’ta DM nedir 💬

Facebook’ta DM atmak; kısaca özel bildiri göndermek demektir. Facebook kullanıcıları, arkadaş olmasalar bile herkese direkt bildiri gönderebiliyor. Bu iletiler, alıcının konuşmaya devam etmesi için onaylaması gereken ileti istek klasörüne gidiyor. Facebook Sayfaları, sırf kendi sayfalarını takip eden hesaplara direkt bildiri gönderebiliyor. Ayrıyeten “mesajla yanıtla” özelliğini kullanarak yakın vakitte etkileşimde bulunan rastgele bir kullanıcıya yorumlar aracılığıyla direkt bildiri gönderebiliyor.

TikTok’ta direct message ne demek 🎉

TikTok’ta DM nedir kısaca yanıtlamak gerekirse; DM, TikTok’ta direkt bildiri gönderme manasına gelir. Direkt İleti ya da DM üzerinden kullanıcılar platformda birbirleriyle temas kurabiliyor.

Direkt iletiler, platformda herkesin görebildiği yorumların bilakis sadece bir şahsa gönderiliyor ve bu kişi tarafından görülüyor. TikTok’ta DM, öteki toplumsal medya platformlarından farklıdır; muhakkak durumlarda DM gönderilmenize müsaade verilmez.

DM atma (Direkt bildiri gönderme) nasıl yapılır ➡️

Toplumsal medya kanallarında işletmeler, markalar ve bireyler, takipçileriyle özel ve süratli irtibat kurmak için DM sistemini kullanıyor. DM atmak, e-posta göndermeye kıyasla daha kolay ve süratlidir. Ayrıyeten hiç tanımadığınız biriyle bağlantıya geçmenin yoludur.

Direkt bildiriler, Instagram, Twitter, Messenger, TikTok dahil tüm toplumsal ağ uygulamalarında mevcut lakin DM göndermek için muhakkak ayarları yapmanız gerekiyor. Pekala, DM nasıl atılır? İşte izlemeniz gereken adımlar:

Instagram’da DM’den bildiri nasıl atılır 🔽

Instagram’da telefondan DM atmak içinyapmanız gerekenler şöyle 🔽
 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Sağ üstte messenger simgesine tıklayın.
 3. Ardından kalem simgesine dokunun.
 4. DM göndereceğiniz kişinin kullanıcı ismini yazıp direkt bildirinizi gönderin.

Kişinin profiline girip ileti butonuna dokunarak da DM gönderebilirsiniz. Instagram’da DM göndermek için o kişiyi takip etmeniz gerekmiyor. Tüm bu adımları izlemenize karşın DM gönderirken sorun yaşıyorsanız Instagram DM çöktü mü diye denetim etmeyi de unutmayın.

Instagram DM kapatma nasıl yapılır 🚫

Instagram’da takip etmediğiniz şahıslardan DM almak istemiyorsanız DM kapatmak için yapmanız gereken şöyle: Instagram ayarları > zımnilik ayarları > bildiri denetimleri > bildiri istekleri kısmını “sadece takip ettiğin kişiler” olarak ayarlayın.

Twitter’da DM nasıl atılır 🔽

Twitter’da DM nasıl gönderilir merak edenler için;​​
 1. Solda gezinti çubuğunda Bildiriler simgesine tıklayın.
 2. Yeni bildiri butonuna tıklayın.
 3. Direkt bildiri göndereceğiniz kişinin ismini yahut kullanıcı ismini girin.
 4. Sonraki’ne tıklayın.
 5. Mesaj kutucuğuna göndermek istediğiniz bildirisi yazın.
 6. Twitter’da DM atmak bu kadar basit!

Sizi takip eden herkese DM gönderebilirsiniz. Takip etmediğiniz şahıslardan DM almamak için, diğer bir deyişle DM kutusunu kapatmak için “herkesten bildiri isteğine müsaade ver” seçeneğini kapatmalısınız.

Facebook’ta direkt bildiri atma 🔽

Facebook uygulamasından DM atmak için;
 1. Ev simgesine tıklayın, akabinde Messenger’a tıklayın.
 2. Yeni bir ileti başlatmak için kalem simgesine tıklayın.
 3. Alıcı kısmına Facebook’ta ileti göndereceğiniz arkadaşınızın ismini yazın.
 4. DM göndermek istediğiniz kişiyi seçin.
 5. Mesajınızı yazın ve göndermek için uçak simgesine tıklayın.
 6. Facebook’ta özel ileti gönderme bu şekilde!

Facebook’ta telefondan DM göndermek için öncelikle Messenger uygulamasını indirmeniz gerekir. Messenger, sırf Facebook arkadaşlarınızla iletileşmek, özel bildiri göndermek için kullanabileceğiniz bir uygulama olup Facebook hesabınıza bağlıdır.

TikTok’ta özel ileti nasıl atılır 🔽

TikTok’ta biriyle karşılıklı takipleşiyorsanız, DM göndermek için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:
 1. TikTok uygulamasında Gelen Kutusu’na dokunun.
 2. Üstte direkt bildiri butonuna dokunun.
 3. Özel bildiri göndereceğiniz kişinin ismine dokunun.
 4. Mesajınıza emoji, GIF, sticker ekleyebilirsiniz.
 5. Gönder butonuna dounun.
 6. TikTok’ta özel bildiri göndermek bu kadar hızlı!

TikTok’ta DM nasıl açılır? sorusu da çok geliyor. DM kutusunu açmak için; profilinize, akabinde menüye dokunup saklılık altında direkt bildirilere gelin ve size kimlerin ileti gönderebileceğini seçin. Herkes olarak ayarlarsanız, takip etmediğiniz bireylerden de DM gelir lakin ileti istek kısmına düşer. Önerilen arkadaşlar yahut karşılıklı takipleştiğiniz şahıslar olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu rehber yazıda Instagram, Twitter, TikTok başta olmak üzere toplumsal medyada sıklıkla kullanılan tabirlerden DM ne demek, açılımı nedir? açıkladık. Ayrıyeten DM atmak ne manaya geliyor yanıtladık. Biri size “DM’den yazın” dediğinde ne yapacağınızı artık biliyorsunuz.

Başa dön tuşu