Apple, yarın yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’ları tanıtabilir: İşte beklenenler

Apple, 2023’ün birinci eserlerini ortaya çıkarmak için fazla beklemeyebilir. Bloomberg’den Mark Gurman ve birden fazla kaynağın belirttiğine nazaran Apple, 17 Ocak’ta yani yarın bir eser duyurusu yapacak. Detaylar netlik içermese de yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro‘ların tanıtılması bekleniyor. Apple’ın yeni modellerinde büyük değişikliklere gitmekten çok kaput altına odaklanacağı ve donanımı güncelleyeceği belirtiliyor.

2023 model 14 ve 16 inç MacBook Pro’lardan beklenenler

2023 MacBook Pro’lardan beklenen en büyük yenilik yeni M2 Pro ve M2 Max yongaları olacak. Bu yongaların TSMC’nin N5P sürecinde üretildiği daha evvelce ortaya çıkmıştı. Yeniden evvelki bilgiler ışığında ve M2 Max yongasında 12 CPU çekirdeği ve 38 GPU çekirdeğinin olması beklenmekte. Bunun dışında tasarımsal bir değişikliğin olması beklenmiyor. Hasebiyle eserlerin 2021 MacBook Pro’ların güncellenmiş versiyonu olacağını söyleyebiliriz.

 

Ek olarak tek yenilik işlemci tarafında olmayacak. Yeni MacBook Pro’ların birebir zamanda WiFi 6E ile gelmesi bekleniyor. Münasebetiyle 6GHz bandıyla birlikte daha yüksek sürat ve gecikme mühletleri elde edilecek. Bir başka bahse mevzu olan ayrıntı ise yeni MacBook Pro modellerinin “çok yüksek bant genişliğine sahip, yüksek süratli RAM” ile donatılacağı. Büsbütün spekülatif bir temelde, yeni modellerin %20’ye kadar daha az güç tüketimi ile %33’e kadar artırılmış bellek bant genişliği sunacağı söyleniyor. Bu ortada mevcut nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro‘ların sırasıyla 41.999 TL ve 51.999 TL fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.

Başa dön tuşu