Dikkat! Google kötü amaçlı yazılım içeren sitelerin bile reklamını yapıyor

Görünüşe bakılırsa Google, arama motorunda neyin reklamının yapıldığına çok dikkat etmiyor. Siber hatalıların makus emelli yazılım içeren sahte siteleri tanıtmak için arama devinin hizmetlerini faal olarak kullanmaya başladığı ortaya çıktı.

Bilgisayar korsanları bilhassa Google Ads platformu aracılığıyla 7-Zip, Blender 3D, Capcut, CCleaner, Notepad++, OBS, Rufus, VirtualBox, VLC Media Player, WinRAR, Putty üzere birçok tanınan yazılım sitesinin uydurma versiyonlarının reklamını yaptılar. Kelam konusu sitelerin tek bir hedefi var: berbat hedefli yazılım yaymak.

Daha da değişik olan şey bu geçersiz sitelerin, reklam bloğunda resmi web sayfalarının üstünde gösterilmesi. Hasebiyle arama yapan kullanıcı site adresine dikkat etmezse tuzağa düşebilir. Çünkü sayısız kullanıcının bu halde kandırıldığı bildiriliyor.

Kötü emelli reklamlar önemli tehlike

NFT God takma isimli bir Twitter kullanıcısı, OBS (Open Broadcaster Software) isimli tanınan görüntü kayıt ve akış uygulamasının kurulum dosyasını uydurma web sitesinden indirdiğini söylüyor. Birkaç saat sonra, arkadaşları kendisine ulaşarak Twitter hesabının saldırıya uğradığını bildirmiş. Tabi olanlar bununla da bitmiyor.

Bilgisayar korsanlarının kurbanın OpenSea NFT ticaret platformundaki hesabına, bir dizi öbür kripto para cüzdanlarına ve Substack, Gmail ve Discord’una erişim sağladıkları ortaya çıktı. BleepingComputer, arama motorunun reklam sonuçlarındaki düzmece web siteleri konusunda mevcut tüm verileri topladı ve Google’a gönderdi.

Şirket gerekli adımları attığını söylüyor. Google bahisle ilgili olarak “Reklamverenin kimliğini gizleyerek ve öteki markaları taklit ederek yaptırımlarımızı aşmaya çalışan reklamları yasaklayan sağlam bir siyasetimiz var. Kelam konusu reklamları gözden geçirdik ve kaldırdık” açıklamasını yaptı. Lakin tekrar de ziyaret edilen web sayfaları için tedbiri elden bırakmamak gerek.
Başa dön tuşu