Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Pandemi sürecinin en çok eğitim ve öğretimi etkilediğini söyleyebiliriz. Hali hazırda Türkiye pandemi sonrasında eğitimi süratli bir halde toparlamayı başardı. Yani eğitim ve öğretim süratli bir biçimde eski haline geri döndü diyebiliriz. Ayrıyeten uzaktan eğitim sistemi sayesinde ülkemizdeki eğitim değerli ölçüde aksamadan devam etti.

Fakat Avrupa’da kimi ülkeler hala pandemi şartlarının eksilerinden kurtulabilmiş değil. O denli ki iki yıllık pandemi sürecinin akabinde öğrenciler hala okula adapte olabilmiş değil. Hatta birtakım ülkelerde pek çok öğrenci okula devam konusunda büyük meseleler yaşıyor.

Devamsızlık mühleti değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Bu durumu göz önünde bulunduran yetkililer birtakım ülkelerde devamsızlık sayısının arttırılması ve böylelikle öğrencilerin okullara tekrardan alıştırılması için düğmeye basmış durumda. Bu planda devamsızlık sayısı 50 günden başlayarak kademeli olarak tekrardan eski haline düşürülecek.

Hali hazırda ülkemizde devamsızlık hududu özürsüz olarak 10 gün. Rapor ve müsaade hakkıyla birlikte 30 günlük bir devamsızlık hududu kelam konusu.

Belki ülkemizde de devamsızlık hududu pandemi sonrasında 50 güne yükseltilip, kademeli olarak tekrardan eski hudutlarına çekilebilirdi. Böylelikle devamsızlıktan sınıf tekrarı üzere sıkıntıların da önüne geçilebilirdi.

Sizce ülkemizde uygulanan 10 gün özürsüz devamsızlık sonu öğrenciler için kâfi mi? Yoksa ülkemizde de bu hudutların arttırılması mı gerekiyor? Yorum sizin.

Başa dön tuşu