Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel rüzgâr enerjisi kapasitesinin %60 oranında artması bekleniyor

Wood Mackenzie Güç ve Danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma sonuçlarına nazaran 2019-2023 yılları ortasında rüzgârdan elde edilen güç kapasitesine global ölçekte eklenecek ölçünün yıllık 71 GW civarında olması bekleniyor. Kelam konusu bedelin 2024 ila 2028 yılları ortasında ise 76 GW olacağı öngörülüyor.

2019 yılının ikinci çeyreğinde Global Rüzgâr Güç Pazarına Bakış isimli raporda yayınlanan datalarda; Wood Mackenzie’nin 2019 ila 2028 yılları ortasındaki kıymetlerde bir evvelki rapora nazaran 11 GW’lık artış öngördüğünü gösteriyor.

Şirket danışmanlarından Luke Lewandowski yaptığı açıklamada, “Rüzgârdan elde edilen gücün ekonomik ve toplumsal hayata olan katkıları sebebiyle kestirimlerimiz olumlu tarafta gerçekleşmiştir.” tabirlerini kullanmış.

 

Danışmalık şirketinin ülke ve kıta bazında yaptığı tahlillerde ise inişli çıkışlı bir grafik göze çarpıyor. ABD pazarında %16’lık bir artış gözlemlenirken Kuzey Avrupa’da yükseliş %6 olarak söz edilmiş. Raporda, bilhassa Almanya ve Fransa’nın rekabete açık siyasetler izlemesinin bu artışa olumlu katkıları olduğu belirtilmiş.

Asya pazarına bakıldığında ise Çin’de bir evvelki periyoda nazaran 2.9 GW oranında bir artışa dikkat çekiliyor. Hindistan’da ise 2019 ila 2022 yıllarını kapsayan dört yıllık süreçte %24 azalma iddiası yapılıyor. Ülkedeki kelam konusu azalma ise hükümet merkezli tavan fiyat uygulamaları ile kazanılmış ihalelerin vaktinde yetkilendirilmemesine bağlanıyor.

Diğer pazarlara kıyasla daha az artış ve azalmanın olduğu bölgeler ise sırasıyla Güney Amerika ve Afrika olmuş. Güney Amerika’da %1’lik bir artış beklenirken Afrika’da ise %2 azalma öngörülmüş. Afrika’daki azalmaya sebep olarak ise bölgedeki politik istikrarsızlık, olgunlaşmamış takviye sistemleri ile güneş gücü kesiminin sergilediği sıkı rekabet siyasetleri gösterilmiş.

Pazarların sergilediği değişken performanslara karşın önümüzdeki devirde rüzgâr gücü alanında sergilenmesi beklenen artışın, global ısınmanın olumsuz tesirlerini bir nebze olsun azaltacağını iddia etmek sıkıntı olmayacaktır.

Başa dön tuşu