Depremzede Çocukları Ailelerine Kavuşturan Sistem: DerinGÖRÜ

6 Şubat sabahı Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilimizi sarsıcı derecede etkileyen deprem, tüm Türkiye’yi derin bir üzüntüye boğdu. Bu üzücü felaketten etkilenen birçok refakatsiz depremzede çocuk ise TÜBİTAK’ın DerinGÖRÜ sistemi ile ailelerine kavuşmaya başladı.

Depremden sonra ardı arkası kesilmeyen kayıplar, mucize kurtuluşlar, yardımlar hepimizin içinde bazen derin bir üzüntü bazen de umut verici bir heyecana dönüştü. 

Bu süreçte refakatsiz depremzede çocuklar ise en büyük sorunlardan biri haline geldi. Çocukları aileleri ile buluşturmak için her türlü girişimde bulunulurken TÜBİTAK’ın DerinGÖRÜ sistemi devreye girdi. Bu sistem ile refakatsiz depremzede çocuklar yüz tanıma sistemi sayesinde aileleri ile kavuşmaya başladı.

Refakatsiz depremzede çocuklar için çağrı merkezleri kuruldu.

deringörü

Depremden sonra birçok vatandaş, yakınları, ailesi ve çocukları ile iletişim kuramadı. Bunun yanı sıra enkazdan sağ çıkarılan, kendini ifade edemeyen küçük çocukların ise bir an önce aileleri ile kavuşması için adımlar atılmaya başlandı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem sonrasında refakatsiz durumda olan, ailesi ile ayrı düşen, kimliği belirlenemeyen çocukların ailelerini bulması ve kavuşması için bir çağrı merkezi kurdu. Bu çağrı merkezinde TÜBİTAK tarafından geliştirilen “DerinGÖRÜ” adlı yüz tanıma ve eşleştirme yazılımı kullanılarak refakatsiz çocukların tespiti sağlanmaya başlandı. 

DerinGÖRÜ sistemi ile hastaneye getirilen çocukların kaydı tutulurken aileler de kayıp çocuklarının bilgilerini iletti.   

tübitak

Bu sistem ile çocuklarından haber alamayan aileler ya da yakınları çağrı merkezlerini arayarak çocukların tüm bilgilerini ve birer adet fotoğrafını çağrı merkezine iletmeye başladı. Bu bilgilerin sisteme büyük bir titizlikle kaydedilmesi kayıp çocuklar için büyük bir havuz oluşturmaya olanak sağladı. 

Aynı zamanda TÜBİTAK çalışanları, sosyal medyadaki başvuru ve paylaşımları, sahada görevli çalışanlar ise hastanedeki bilgileri sisteme yüklemeye devam edip bu havuzu genişleterek çocukların ailelerine kavuşması için özveriyle çalışmaya devam etti. 

DerinGÖRÜ sisteminde yüz tanıma ve eşleştirme yazılımı kullanılarak refakatsiz çocuklar aileleri ile kavuşturuldu. 

depremzede çocuklar

Bu bilgiler ışığında, sistemdeki “yüz kayıt işlemi” ve “galeri” bölümlerinden eşleştirmeler yapılmaya başlandı. Sisteme kayıtlı çocuklar ve ihbarı yapılan çocuklar arasında fotoğraf eşleştirmeleri yapılarak kimlikleri belirlenmeye çalışıldı. Uyum gösteren depremzede çocuklar belirlendikten sonra hangi hastanede olduğu tespit edilip yetkililer ile iletişimler sağlandı. Hastane personelleri aileyle ilk iletişimi sağladıktan sonra süreç, kimlik tespiti ve  sosyal tespitler ile devam etti. 

Tüm çalışmalar yapılıp güvenlik sağlandıktan sonra birbirinden ayrı düşen yaklaşık 157 depremzede çocuk ve ailesi birbirlerine kavuşturuldu. Depremin maddi manevi yıkıcı yönlerine bir nebze de olsa ışık tutan bu sistem, herkesin içine biraz olsun su serpti. 

Ebeveynlerin Çocuklarını Takip Etmesini Sağlayan Uygulama ‘Find My Kids’, Deprem Nedeniyle Türkiye’de Ücretsiz Oldu

Kendinizi Onların Yerine Koyup, Bir Kez Daha Düşünün! Enkaz Altından Çıkarılan Çocuk Görüntülerini Neden Paylaşmamalıyız?

Aile Bakanlığından “Çocuklar Yardım Kuruluşlarıyla Teslim Ediliyor” İddiası Hakkında Açıklama

UNICEF Türkiye, Depremzede Çocuklar İçin Bağış Kampanyası Başlattı

Başa dön tuşu